emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
NOWY SERWIS dla Prenumeratorów - PLAN KONT z obszernym komentarzem i indeksem księgowań Uwaga: W styczniu "mały" pracodawca powiadamia pracowników o rezygnacji z ZFŚS i wypłaty świadczenia urlopowego. Uwaga: Do 31 stycznia 2023 r. część płatników składek przekazuje do ZUS informację ZUS IWA za 2022 r. Uwaga: Do 31 stycznia br. przedsiębiorca zamierzający opłacać mały ZUS plus dokonuje odpowiedniego zgłoszenia do ubezpieczeń 31 stycznia 2023 r. (wtorek) mija termin złożenia do US: CIT-6R, CIT-6AR, CIT-10Z, CIT-11R za 2022 r. 31 stycznia 2023 r. (wtorek) mija termin złożenia do US: PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/PIT-11A, PIT-4R, PIT-8AR za 2022 r. 31 stycznia 2023 r. (wtorek) mija termin złożenia do US druku ZAW-RD, tj. zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT)
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (404) z dnia 10.01.2016

Emerytura częściowa dla osób pobierających rentę wypadkową

W styczniu 2016 r. pracownik ukończy 65 lat. Od 6 lat pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy. Obecnie zamierza przejść na emeryturę częściową. Czy może ubiegać się o to świadczenie i jednocześnie pobierać rentę wypadkową?

Tak, pracownik będzie mógł ubiegać się o emeryturę, pobierając jednocześnie rentę wypadkową.

Zgodnie z art. 26b ustawy emerytalnej, prawo do emerytury częściowej nabywa ubezpieczony, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • osiągnie wiek 62 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn,
     
  • udokumentuje okresy składkowe i nieskładkowe w wymiarze co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.
Ważne: Prawo do emerytury częściowej przysługuje wyłącznie ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r., którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego.

Przy ustalaniu wymaganego stażu pracy uwzględnia się wszystkie udokumentowane okresy składkowe oraz nieskładkowe, w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 okresów składkowych. Jeżeli łączny wymiar tych okresów będzie niższy od wymaganego, możliwe jest uzupełnienie go okresami pracy w gospodarstwie rolnym lub prowadzenia gospodarstwa. W ostatniej kolejności do ustalenia wymaganego stażu możliwe jest zaliczenie okresu pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy na zasadach określonych w art. 10a ustawy emerytalnej.

W celu nabycia prawa do emerytury częściowej nie jest wymagane rozwiązanie stosunku pracy zawartego przed nabyciem prawa do emerytury. Oznacza to, że osoba spełniająca podstawowe warunki do uzyskania emerytury częściowej może otrzymać to świadczenie od dnia jego przyznania. Ponadto emerytura częściowa nie podlega zawieszeniu ani zmniejszeniu z tytułu osiągania przychodów. Zatem emeryt może zarobkować w dowolnej kwocie i nie musi rozliczać się z tych przychodów z ZUS.

Wysokość emerytury częściowej wynosi 50% kwoty emerytury obliczonej według nowych zasad.

W przypadku, gdy z wnioskiem o przyznanie prawa do emerytury częściowej wystąpi osoba mająca ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, ZUS ustali prawo do świadczenia emerytalnego. W tej sytuacji przysługuje prawo do pobierania jednego świadczenia w pełnej wysokości, a drugiego w połowie. Wybór świadczeń, które mają być wypłacane zależy od tego, co jest korzystniejsze dla osoby wnioskującej. Zatem jeżeli kwota renty z tytułu niezdolności do pracy jest wyższa od emerytury częściowej, wówczas korzystniej jest pobierać całą rentę i połowę emerytury. Jeżeli jednak emerytura okaże się świadczeniem wyższym, wówczas będzie wypłacana w pełnej wysokości, powiększonej o połowę renty.

W przypadku, gdy osoba uprawniona do zbiegu świadczeń osiąga przychód z pracy zarobkowej, przysługuje jej prawo tylko do jednego świadczenia, wyższego lub wybranego. Jeżeli osoba uprawniona wybierze emeryturę częściową, wówczas będzie pobierała ją w ustalonej wysokości, bez konieczności rozliczania się z osiąganych przychodów. Jeśli natomiast wybierze rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, to świadczenie będzie podlegało zawieszeniu lub zmniejszeniu na ogólnych zasadach określonych w ustawie emerytalnej.

Wskazniki i stawki
Kwoty przychodów mających wpływ na zawieszalność świadczeń emerytalno-rentowych podajemy w serwisie
www.wskazniki.gofin.pl

Po osiągnięciu przez osobę uprawnioną do emerytury częściowej wieku emerytalnego obowiązującego dla danej osoby oraz po rozwiązaniu stosunku pracy w przypadku osoby będącej pracownikiem, emerytura częściowa podlega zamianie na emeryturę ze względu na wiek. Zamiany dokonuje się na wniosek ubezpieczonego. Jeżeli taki wniosek nie zostanie złożony, możliwa jest wypłata emerytury częściowej również po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Zwracamy uwagę! Podstawa obliczenia emerytury przysługującej po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego podlega pomniejszeniu o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur częściowych w wysokości przed obliczeniem zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Oznacza to, że w przyszłości wypłacona emerytura częściowa pomniejszy emeryturę, do której emeryt nabędzie uprawnienia ze względu na wiek.

www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

PIT 2022 - Korzystaj bezpłatnie - https://www.gofin.pl/pit/
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.