Gazeta Podatkowa nr 57 (1932) z dnia 18.07.2022
Dokumenty niezbędne w celu uzyskania prawa do emerytury
W przyszłym miesiącu ukończę 65 lat. Ponieważ obecnie jestem bezrobotny i bez środków do życia, chciałbym od razu przejść na emeryturę. Jakie dokumenty powinienem złożyć w tym celu do ZUS? Czy muszę złożyć odrębny wniosek o ustalenie kapitału początkowego, skoro do tej pory jeszcze tego nie zrobiłem?
Postępowanie w sprawie przyznania emerytury zostanie wszczęte na wniosek zainteresowanego, który można:
- złożyć na piśmie - wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami przesyła się do ZUS pocztą lub złożyć w placówce organu rentowego,
- zgłosić ustnie do protokołu w placówce organu rentowego albo
- przesłać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE), na stronie internetowej www.zus.pl; żeby to zrobić, trzeba mieć założone konto na PUE ZUS oraz profil zaufany na Elektronicznej Platformie Usług Administracyjnych (ePUAP) albo bezpieczny podpis elektroniczny.
Na wniosek o emeryturę, sporządzony np. na opracowanym przez organ rentowy formularzu EMP, ZUS ustala również kapitał początkowy, jeśli ubezpieczony nie złożył wniosku w tej sprawie, a kapitał ma wpływ na wysokość jego emerytury.
Czytelnik, ubiegając się o emeryturę, nie będzie zatem musiał składać odrębnego wniosku o ustalenie kapitału początkowego.
Sam wniosek o emeryturę jednak nie wystarczy. Należy bowiem załączyć do niego dokumenty pozwalające na ustalenie prawa do tego świadczenia oraz jego wysokości (patrz ramka). Zaliczają się do nich w szczególności m.in.:
- informacja o okresach składkowych i nieskładkowych (formularz ERP-6),
- zaświadczenia pracodawców (świadectwa pracy) lub innego właściwego organu potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe w Polsce,
- dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia za granicą,
- zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (formularz ERP-7), tj. zaświadczenie pracodawcy (płatnika składek) o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia, które stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w Polsce,
- legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca wpisy dotyczące okresów zatrudnienia i wysokości zarobków,
- zaświadczenie szkoły wyższej potwierdzające okres nauki i programowy tok jej trwania,
- książeczka wojskowa lub zaświadczenie z wojskowej komendy uzupełnień o okresie czynnej służby wojskowej.
Aby otrzymać należną emeryturę od dnia nabycia do niej uprawnień, tj. od dnia ukończenia 65 lat, Czytelnik powinien wystąpić o jej przyznanie nie później niż ostatniego dnia miesiąca, w którym ukończy ten wiek.
Osoba ubiegająca się o emeryturę do wniosku o to świadczenie powinna załączyć dokumenty potwierdzające:
Nie trzeba przedstawiać dokumentów, które potwierdzają dane zapisane w ZUS na koncie ubezpieczonego ani dokumentów, które zostały złożone w ZUS wcześniej, dla celów ustalenia kapitału początkowego. |
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|