Gazeta Podatkowa nr 58 (2141) z dnia 18.07.2024
Dokumentowanie stażu dla celów nowej emerytury
Niedługo będę składała w ZUS wniosek o przyznanie mi emerytury powszechnej. W zakresie dokumentacji potwierdzającej okres zatrudnienia przypadający od stycznia 1999 r. spotkałam się z różnymi informacjami. Jedni twierdzą, że nie jest konieczne dołączenie świadectw potwierdzających zatrudnienie po 1998 r., inni natomiast, że należy złożyć wszystkie dokumenty. Jak rzeczywiście należy postąpić?
Prawo do emerytury powszechnej przysługuje ubezpieczonemu, który osiągnął wiek emerytalny wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn. Do nabycia prawa do emerytury powszechnej ubezpieczony musi zatem legitymować się jakimkolwiek wymiarem okresu podlegania:
- ubezpieczeniu społecznemu - przypadającemu do 31 grudnia 1998 r. albo
- ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym przypadającym od 1 stycznia 1999 r.
Długość podlegania wymienionym ubezpieczeniom ma wpływ na wysokość emerytury. Podstawę jej obliczenia stanowi bowiem odpowiednio kwota:
- zwaloryzowanego kapitału początkowego obliczanego w oparciu o dane z przebiegu ubezpieczenia przebytego do 31 grudnia 1998 r. oraz
- zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego począwszy od 1 stycznia 1999 r. do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, i
- środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS prowadzonym w ramach konta ubezpieczonego.
Z uwagi zatem na fakt, że do nabycia prawa do nowej emerytury wystarczy udokumentowanie jakiegokolwiek okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, ustawodawca przewidział możliwość podniesienia obliczonej emerytury do kwoty najniższej i uregulował zasady dotyczące tego zagadnienia. Zgodnie z dyspozycją art. 87 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną, w przypadku gdy emerytura przysługująca z Funduszu, określona w art. 26 ustawy emerytalnej, łącznie z okresową emeryturą kapitałową albo emerytura przysługująca z Funduszu jest niższa niż kwota najniższej emerytury, wówczas emeryturę przysługującą z Funduszu, w tym emeryturę ustaloną ze zwiększeniem rolnym, podwyższa się w taki sposób, aby suma tych świadczeń nie była niższa od tej kwoty, o ile ubezpieczony:
- mężczyzna - osiągnął wiek emerytalny wynoszący 65 lat i ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 25 lat,
- kobieta - osiągnęła wiek emerytalny wynoszący 60 lat i ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat.
Kwota najniższej emerytury począwszy od 1 marca 2024 r. wynosi 1.780,96 zł.
Szczegółowo zasady ustalania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego oraz podwyższania emerytury do kwoty najniższej zostały określone w art. 87 ust. 3-7 z uwzględnieniem art. 5 ust. 2 ustawy emerytalnej.
Konieczność przedłożenia pełnej dokumentacji z przebiegu ubezpieczenia po 1998 r. uwarunkowana jest tym, czy w przypadku ubezpieczonych zachodzą podstawy do podniesienia obliczonej emerytury do kwoty najniższej.
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|