emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 8 (1883) z dnia 27.01.2022

Świadczenie rehabilitacyjne a wysokość emerytury

Ukończyłem wiek emerytalny, ale obecnie pobieram świadczenie rehabilitacyjne. Czy świadczenie to pobrane tuż przed nabyciem prawa do emerytury powszechnej wpływa na wysokość takiej emerytury? Czy w związku z tym lepiej jest pobierać świadczenie rehabilitacyjne, a potem przejść na emeryturę? (pytanie z dyskusji na www.forum,.gofin.pl nr 1372839)

Na wysokość emerytury ustalanej według nowych zasad wpływ ma:

  • wartość ustalonego i zwaloryzowanego kapitału początkowego obliczanego na podstawie wymiaru okresu składkowego i nieskładkowego oraz osiągniętego do 31 grudnia 1998 r. wynagrodzenia (przychodu, uposażenia) stanowiącego podstawę wymiaru składek,
  • kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury,
  • wartość przyjętego średniego dalszego trwania życia, które jest ustalane dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego, wyrażanego w dniu przejścia na emeryturę w ukończonych latach i miesiącach,
  • ilość przeprowadzonych ustawowych waloryzacji składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz wartość przyjętych do tego celu wskaźników.

Sposób obliczenia nowej emerytury regulują art. 25-26a ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2021 r. poz. 291 ze zm.).

Pobranie świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego tuż przed nabyciem prawa do emerytury powszechnej, a więc po 31 grudnia 1998 r., nie wpłynie w bezpośredni sposób na wysokość takiej emerytury. Od kwoty świadczeń przysługujących ubezpieczonemu z ubezpieczenia chorobowego i/lub wypadkowego płatnik nie potrąca składek m.in. emerytalno-rentowych. Powoduje to, że za okres należnych świadczeń chorobowych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS nie są ewidencjonowane składki emerytalne mające wpływ na wysokość emerytury. Późniejsze przejście na emeryturę (z uwagi na pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego) może spowodować, że do jej naliczenia zostanie uwzględniona mniejsza wartość trwania życia oraz zewidencjonowane dotychczas składki na ubezpieczenie emerytalne i ustalony kapitał zostaną poddane dodatkowej ustawowej waloryzacji. Zdecydowanie lepiej jest jednak, gdy przejście na emeryturę w późniejszym terminie związane jest z opłacaniem składek emerytalno-rentowych, a więc kontynuowaniem aktywności zawodowej.

Przy przejściu na emeryturę w późniejszym czasie, a więc po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że powoduje to utratę możliwości pobierania świadczenia za dany okres, a więc doprowadza do konkretnej straty finansowej. Dlatego też decyzja w tym zakresie zawsze należy do ubezpieczonego.

www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.