emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 41 (2124) z dnia 20.05.2024

Emerytura dla prowadzącego biuro rachunkowe

W połowie czerwca br. ukończę 65 lat i chciałbym od razu uzyskać prawo do należnej mi emerytury. Czy, aby ją pobierać, będę musiał zamknąć lub zawiesić swoją działalność prowadzoną w formie biura rachunkowego?

NIE. Prawo do emerytury Czytelnik będzie mógł uzyskać i otrzymywać to świadczenie bez konieczności rezygnowania z dotychczasowej aktywności zawodowej, tj. z prowadzenia działalności gospodarczej w formie biura rachunkowego.

Prawo do świadczeń emerytalno-rentowych powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa, a więc w przypadku powszechnej emerytury dla ubezpieczonego urodzonego po 31 grudnia 1948 r., legitymującego się jakimkolwiek okresem ubezpieczenia, z dniem ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, wynoszącego odpowiednio 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tak wynika z art. 100art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną, która wprawdzie w art. 103 i art. 103a wskazuje okoliczności, w których prawo do emerytury może ulec zawieszeniu, jednak nie dotyczą one Czytelnika, który na emeryturę będzie przechodził jako 65-letni przedsiębiorca (patrz tabela). W efekcie nadal (już jako emeryt) będzie on mógł prowadzić swoją działalność w formie biura rachunkowego i osiągać z tego tytułu przychody bez żadnych ograniczeń.

]
Formularz EMP dostępny w dziale Zasiłki i świadczenia w Programie DRUKI Gofin

Ponieważ Czytelnik wspomniał, iż chciałby od razu po ukończeniu wieku emerytalnego uzyskać prawo do emerytury, warto dodać, iż za sprawą art. 129 ust. 1 ustawy emerytalnej, świadczenie to wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do emerytury, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu (taka jest wydawana osobom uprawnionym do renty z tytułu niezdolności do pracy - art. 24a ustawy emerytalnej). Aby otrzymać emeryturę od dnia ukończenia 65 lat, z wnioskiem o jej przyznanie, najlepiej sporządzonym na formularzu EMP - Wniosek o emeryturę, powinien on wystąpić do ZUS najpóźniej w ostatnim dniu miesiąca, w którym ukończy ten wiek, a więc - jak wynika z pytania - przed upływem czerwca 2024 r.

Okoliczności uzasadniające zawieszenie prawa do emerytury
Prawo do emerytury ulega zawieszeniu, jeżeli emeryt: Zasada ta nie ma zastosowania do: Podstawa prawna
- osiąga przychody z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (np. z tytułu zatrudnienia albo prowadzenia pozarolniczej działalności) oraz z tytułu tzw. służby mundurowej, w wysokości przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego
- emerytów, którzy osiągnęli wiek emerytalny:
60 lat - kobiety lub
65 lat - mężczyźni
art. 103 ust. 1 i ust. 2 ustawy emerytalnej
- kontynuuje zatrudnienie bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego, bez względu na wysokość uzyskiwanego z tego tytułu przychodu
- ubezpieczonych niebędących pracownikami, np.:
zatrudnionych w ramach umowy zlecenia albo
prowadzących własną działalność pozarolniczą
art. 103a ustawy emerytalnej

www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.