emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 8 (1779) z dnia 28.01.2021

Doliczanie nieuwzględnionego okresu pracy do emerytury

Pracownik na etacie jest uprawniony do emerytury. Chce on złożyć wniosek o doliczenie stażu pracy do emerytury. Poprzedni wniosek był składany w sierpniu 2020 r. Doliczony został wówczas okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2020 r. Czy pracownik może teraz złożyć wniosek o doliczenie do stażu pracy okresu od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r., czy tylko o doliczenie okresu przypadającego w III kwartale 2020 r.? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1323732)

Obecnie w związku z obowiązującym stanem epidemii można postąpić w dwojaki sposób. Można wystąpić o doliczenie nieuwzględnionego dotychczas okresu:

  • od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r. albo
  • od 1 lipca do 30 września 2020 r., domagając się przeliczenia emerytury od 1 października 2020 r., i okresu od 1 października do 31 grudnia 2020 r., domagając się przeliczenia emerytury od 1 stycznia 2021 r.

Emeryturę, której wysokość została obliczona na starych zasadach, a więc w oparciu o wymiar okresów składkowych i nieskładkowych oraz wartość podstawy jej wymiaru i kwotę bazową, można przeliczyć m.in. z tytułu stażu pracy. Podstawą takiego przeliczenia jest art. 112-113 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2020 r. poz. 53 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną. Do ponownego ustalenia wysokości emerytury, poprzez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów składkowych lub nieskładkowych, dochodzi na wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego, jeżeli emeryt pozostaje w ubezpieczeniu, chyba że w kwartale kalendarzowym ustało ubezpieczenie.

Z uwagi jednak na wyjątkową sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 ustawodawca umożliwił m.in. przeliczenie świadczenia z mocą wsteczną. Kwestie te reguluje art. 31zy9 ust. 1 specustawy w sprawie COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.). Przepis ten stanowi, że osobom, które w okresie 30 dni po ustaniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii związanych z COVID-19 zgłoszą wniosek o:

  • przyznanie,
  • ponowne ustalenie wysokości lub
  • podjęcie wypłaty

emerytury, renty lub innego świadczenia o charakterze długoterminowym, do którego przyznania właściwy jest ZUS, prawo do świadczenia, prawo do świadczenia w ponownie ustalonej wysokości lub wypłata świadczenia przysługuje od dnia, w którym zostały spełnione warunki do przyznania, ponownego ustalenia wysokości lub podjęcia wypłaty świadczenia, nie wcześniej jednak niż od 1 marca 2020 r.

Aby jednak doszło do przyznania, ponownego ustalenia wysokości lub podjęcia wypłaty świadczenia, ustawodawca wymaga złożenia wraz z odpowiednim wnioskiem stosownego żądania wyrażonego w formie oświadczenia. W tym celu można wykorzystać specjalnie przygotowany prze organ rentowy druk ERO - Oświadczenie w sprawie świadczenia długoterminowego dotyczące przyznania/ponownego ustalenia wysokości/podjęcia wypłaty tego świadczenia - od dnia spełnienia warunków (patrz ramka).

Jeśli chodzi o wniosek o przeliczenie emerytury, to można go złożyć na formularzu ERPO - Wniosek o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego.


Formularze ERO i ERPO dostępne są w Programie DRUKI Gofin.


Do wniosku o przeliczenie emerytury warto dołączyć dokument wystawiony przez płatnika składek potwierdzający okres ubezpieczenia, który organ rentowy ma uwzględnić. Dokumentem tym może być przykładowo zaświadczenie płatnika składek zawierające odpowiednie dane.

Najważniejsze informacje dotyczące oświadczenia składanego w sprawie m.in. przeliczenia świadczenia emerytalno-rentowego z datą wsteczną

Oświadczenie najlepiej złożyć wraz z wnioskiem o przyznanie, ponowne ustalenie wysokości lub podjęcie wypłaty świadczenia. Przy czym można złożyć je także później. Aby ZUS mógł uwzględnić żądanie świadczeniobiorcy wyrażone w tym oświadczeniu, powinien on złożyć je przed dniem uprawomocnienia się decyzji wydanej w wyniku rozpatrzenia wniosku o przyznanie, ponowne ustalenie wysokości lub podjęcie wypłaty świadczenia, tj. w ciągu miesiąca od dnia doręczenia tej decyzji.

W przypadku przedłożenia oświadczenia wniosek w sprawie świadczenia zostanie zakwalifikowany tak, jakby był złożony w dacie spełnienia warunków do przyznania, ponownego ustalenia wysokości lub podjęcia wypłaty świadczenia - nie wcześniej jednak niż 1 marca 2020 r.

Złożone oświadczenie można wycofać, ale wyłącznie wraz z wnioskiem w sprawie świadczenia, najpóźniej do dnia uprawomocnienia się decyzji wydanej w wyniku rozpatrzenia wniosku.

www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.