Gazeta Podatkowa nr 8 (1779) z dnia 28.01.2021
Doliczanie nieuwzględnionego okresu pracy do emerytury
Pracownik na etacie jest uprawniony do emerytury. Chce on złożyć wniosek o doliczenie stażu pracy do emerytury. Poprzedni wniosek był składany w sierpniu 2020 r. Doliczony został wówczas okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2020 r. Czy pracownik może teraz złożyć wniosek o doliczenie do stażu pracy okresu od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r., czy tylko o doliczenie okresu przypadającego w III kwartale 2020 r.? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1323732)
Obecnie w związku z obowiązującym stanem epidemii można postąpić w dwojaki sposób. Można wystąpić o doliczenie nieuwzględnionego dotychczas okresu:
- od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r. albo
- od 1 lipca do 30 września 2020 r., domagając się przeliczenia emerytury od 1 października 2020 r., i okresu od 1 października do 31 grudnia 2020 r., domagając się przeliczenia emerytury od 1 stycznia 2021 r.
Emeryturę, której wysokość została obliczona na starych zasadach, a więc w oparciu o wymiar okresów składkowych i nieskładkowych oraz wartość podstawy jej wymiaru i kwotę bazową, można przeliczyć m.in. z tytułu stażu pracy. Podstawą takiego przeliczenia jest art. 112-113 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2020 r. poz. 53 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną. Do ponownego ustalenia wysokości emerytury, poprzez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów składkowych lub nieskładkowych, dochodzi na wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego, jeżeli emeryt pozostaje w ubezpieczeniu, chyba że w kwartale kalendarzowym ustało ubezpieczenie.
Z uwagi jednak na wyjątkową sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 ustawodawca umożliwił m.in. przeliczenie świadczenia z mocą wsteczną. Kwestie te reguluje art. 31zy9 ust. 1 specustawy w sprawie COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.). Przepis ten stanowi, że osobom, które w okresie 30 dni po ustaniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii związanych z COVID-19 zgłoszą wniosek o:
- przyznanie,
- ponowne ustalenie wysokości lub
- podjęcie wypłaty
emerytury, renty lub innego świadczenia o charakterze długoterminowym, do którego przyznania właściwy jest ZUS, prawo do świadczenia, prawo do świadczenia w ponownie ustalonej wysokości lub wypłata świadczenia przysługuje od dnia, w którym zostały spełnione warunki do przyznania, ponownego ustalenia wysokości lub podjęcia wypłaty świadczenia, nie wcześniej jednak niż od 1 marca 2020 r.
Aby jednak doszło do przyznania, ponownego ustalenia wysokości lub podjęcia wypłaty świadczenia, ustawodawca wymaga złożenia wraz z odpowiednim wnioskiem stosownego żądania wyrażonego w formie oświadczenia. W tym celu można wykorzystać specjalnie przygotowany prze organ rentowy druk ERO - Oświadczenie w sprawie świadczenia długoterminowego dotyczące przyznania/ponownego ustalenia wysokości/podjęcia wypłaty tego świadczenia - od dnia spełnienia warunków (patrz ramka).
Jeśli chodzi o wniosek o przeliczenie emerytury, to można go złożyć na formularzu ERPO - Wniosek o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego.
Formularze ERO i ERPO dostępne są w Programie DRUKI Gofin.
Do wniosku o przeliczenie emerytury warto dołączyć dokument wystawiony przez płatnika składek potwierdzający okres ubezpieczenia, który organ rentowy ma uwzględnić. Dokumentem tym może być przykładowo zaświadczenie płatnika składek zawierające odpowiednie dane.
Najważniejsze informacje dotyczące oświadczenia składanego w sprawie m.in. przeliczenia świadczenia emerytalno-rentowego z datą wsteczną Oświadczenie najlepiej złożyć wraz z wnioskiem o przyznanie, ponowne ustalenie wysokości lub podjęcie wypłaty świadczenia. Przy czym można złożyć je także później. Aby ZUS mógł uwzględnić żądanie świadczeniobiorcy wyrażone w tym oświadczeniu, powinien on złożyć je przed dniem uprawomocnienia się decyzji wydanej w wyniku rozpatrzenia wniosku o przyznanie, ponowne ustalenie wysokości lub podjęcie wypłaty świadczenia, tj. w ciągu miesiąca od dnia doręczenia tej decyzji. W przypadku przedłożenia oświadczenia wniosek w sprawie świadczenia zostanie zakwalifikowany tak, jakby był złożony w dacie spełnienia warunków do przyznania, ponownego ustalenia wysokości lub podjęcia wypłaty świadczenia - nie wcześniej jednak niż 1 marca 2020 r. Złożone oświadczenie można wycofać, ale wyłącznie wraz z wnioskiem w sprawie świadczenia, najpóźniej do dnia uprawomocnienia się decyzji wydanej w wyniku rozpatrzenia wniosku. |
www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|