emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 87 (1753) z dnia 29.10.2020

Okres służby wojskowej przy ustalaniu prawa do świadczenia przedemerytalnego

Firma z końcem 2020 r. ulegnie likwidacji, co wiąże się m.in. ze zwolnieniem kilku pracowników zatrudnionych u mnie od wielu lat. Jeden z nich, po wymaganym okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych, chciałby ubiegać się w ZUS o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Ma wymagany wiek (ukończył już 62 lata), ale obawiam się, że będzie miał problem z udowodnieniem 25-letniego stażu pracy. Czy uwzględnieniu będzie podlegał również 2-letni okres odbytej przez niego służby wojskowej?

TAK i to jako okres składkowy.

Jednym z warunków uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego jest posiadanie wymaganego okresu uprawniającego do emerytury. Za taki, w świetle art. 2 ust. 2 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1725), uważa się okres ustalony zgodnie z przepisami art. 5-9, art. 10 ust. 1 oraz art. 11 ustawy emerytalnej.

Chodzi tu zatem m.in. o okresy:

  • składkowe, o których mowa w art. 6 ustawy emerytalnej i
     
  • nieskładkowe, wymienione w art. 7 ustawy emerytalnej,

z tym że okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych.

Do okresów składkowych, oprócz okresów ubezpieczenia (patrz ramka), np. z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, zaliczają się m.in. okresy czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy emerytalnej).

Przy ustalaniu prawa do świadczenia przedemerytalnego ZUS powinien zatem wziąć pod uwagę również 2-letni okres odbytej przez pracownika firmy służby wojskowej, o ile oczywiście fakt ten zostanie odpowiednio udokumentowany.

Zgodnie z informacją ZUS, zawartą na stronie www.zus.pl, okresy czynnej służby wojskowej w WP lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby można potwierdzić:

  • świadectwem służby,
     
  • zaświadczeniem odpowiednich organów, w których pełniona była służba zawodowa,
     
  • zaświadczeniem Wojskowej Komendy Uzupełnień albo
     
  • książeczką wojskową.

Definicja okresu ubezpieczenia

Za okres ubezpieczenia, dla celów uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych, uznawany jest okres opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz okres nieopłacania tych składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek, o którym mowa w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych.

www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.