Gazeta Podatkowa nr 87 (1753) z dnia 29.10.2020
Okres służby wojskowej przy ustalaniu prawa do świadczenia przedemerytalnego
Firma z końcem 2020 r. ulegnie likwidacji, co wiąże się m.in. ze zwolnieniem kilku pracowników zatrudnionych u mnie od wielu lat. Jeden z nich, po wymaganym okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych, chciałby ubiegać się w ZUS o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Ma wymagany wiek (ukończył już 62 lata), ale obawiam się, że będzie miał problem z udowodnieniem 25-letniego stażu pracy. Czy uwzględnieniu będzie podlegał również 2-letni okres odbytej przez niego służby wojskowej?
TAK i to jako okres składkowy.
Jednym z warunków uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego jest posiadanie wymaganego okresu uprawniającego do emerytury. Za taki, w świetle art. 2 ust. 2 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1725), uważa się okres ustalony zgodnie z przepisami art. 5-9, art. 10 ust. 1 oraz art. 11 ustawy emerytalnej.
Chodzi tu zatem m.in. o okresy:
- składkowe, o których mowa w art. 6 ustawy emerytalnej i
- nieskładkowe, wymienione w art. 7 ustawy emerytalnej,
z tym że okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych.
Do okresów składkowych, oprócz okresów ubezpieczenia (patrz ramka), np. z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, zaliczają się m.in. okresy czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy emerytalnej).
Przy ustalaniu prawa do świadczenia przedemerytalnego ZUS powinien zatem wziąć pod uwagę również 2-letni okres odbytej przez pracownika firmy służby wojskowej, o ile oczywiście fakt ten zostanie odpowiednio udokumentowany.
Zgodnie z informacją ZUS, zawartą na stronie www.zus.pl, okresy czynnej służby wojskowej w WP lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby można potwierdzić:
- świadectwem służby,
- zaświadczeniem odpowiednich organów, w których pełniona była służba zawodowa,
- zaświadczeniem Wojskowej Komendy Uzupełnień albo
- książeczką wojskową.
Definicja okresu ubezpieczenia Za okres ubezpieczenia, dla celów uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych, uznawany jest okres opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz okres nieopłacania tych składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek, o którym mowa w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych. |
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|