Gazeta Podatkowa nr 7 (1882) z dnia 24.01.2022
Świadczenie przedemerytalne bez względu na wiek, ale z długim stażem pracy
Firma, w której pracuję od ponad 10 lat, z końcem stycznia 2022 r. ulegnie likwidacji. Wielu moich kolegów z pracy skorzysta z możliwości przejścia na świadczenie przedemerytalne. Wszyscy jednak mają już ukończony wiek 60 lat. Natomiast ja mam dopiero 58 lat. Czy to oznacza, że nie będę miał szans na skorzystanie z tego świadczenia?
Odpowiedź na pytanie uzależniona jest od tego, jak długi staż pracy udało się Czytelnikowi wypracować w trakcie swojej aktywności zawodowej.
Faktycznie wśród indywidualnych warunków uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego jest m.in. ukończenie określonego przez ustawodawcę wieku. Przykładowo, za sprawą art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1867), prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje m.in. osobie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy:
- ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta oraz 61 lat - mężczyzna i
- posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Świadczenie to można wprawdzie uzyskać również bez względu na wiek, jednak wówczas dana osoba do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego, z powodu likwidacji pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, musi posiadać okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn.
Mowa o tym w art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, która jednocześnie w art. 2 ust. 2 precyzuje, iż za okres uprawniający do emerytury uznaje się tu okres ustalony zgodnie z przepisami art. 5-9, art. 10 ust. 1 oraz art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2021 r. poz. 291 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną. Brane są zatem pod uwagę odpowiednio: okresy składkowe, okresy nieskładkowe w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 okresów składkowych i ewentualnie tzw. okresy uzupełniające.
Jeśli Czytelnik na dzień 31 grudnia 2021 r. legitymował się wspomnianym co najmniej 39-letnim okresem uprawniającym do emerytury, po rozwiązaniu stosunku pracy w związku z likwidacją jego pracodawcy będzie miał szansę na uzyskanie prawa do świadczenia przedemerytalnego. Przy czym będzie to możliwe dopiero po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych i spełnieniu (tym razem jednakowych dla wszystkich) warunków określonych w art. 2 ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|