emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 63 (2042) z dnia 7.08.2023

Świadczenia przedemerytalne dla bezrobotnego z prawem do zasiłku

Firma, w której przepracowałem ponad 30 lat, ulega likwidacji. Mój pracodawca powiedział mi, że mając ukończone 62 lata, po utracie zatrudnienia, do czasu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, będę mógł korzystać ze świadczenia przedemerytalnego. Słyszałem, że świadczenie to może otrzymać wyłącznie osoba bezrobotna. Czy wystarczy, że zarejestruję się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

NIE. Tych warunków związanych z bezrobociem jest więcej.

Aby uzyskać prawo do świadczenia przedemerytalnego, trzeba spełnić kryteria wymienione w art. 2 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 779), które można podzielić na tzw.:

  • indywidualne - uzależnione od przyczyny pozostania poza rynkiem pracy i
  • ogólne - dotyczące wszystkich osób ubiegających się o to świadczenie, związane z posiadaniem statusu osoby bezrobotnej.

Z pytania wynika, iż Czytelnik do dnia rozwiązania stosunku pracy z powodu likwidacji pracodawcy, u którego był zatrudniony przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, będzie:

  • miał ukończone co najmniej 61 lat oraz
  • posiadał okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 25 lat.

Tym samym spełni indywidualny warunek uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego, określony w art. 2 ust. 1 pkt 1 przywołanej ustawy.

Jednak świadczenie to będzie mogło być mu przyznane, tak jak wszystkim osobom spełniającym warunki indywidualne, dopiero po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, i to o ile:

  • nadal będzie zarejestrowany jako osoba bezrobotna oraz
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówi bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia (...), albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, a ponadto
  • złoży wniosek o przyznanie tego świadczenia w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Dla celów uzyskania świadczenia przedemerytalnego nie wystarczy zatem samo uzyskanie statusu osoby bezrobotnej, a warunek pobierania zasiłku dla bezrobotnych przez okres co najmniej 180 dni oznacza, że niemożliwe jest nabycie uprawnień do świadczenia przedemerytalnego bezpośrednio po utracie pracy w związku z likwidacją pracodawcy.

Prawdą natomiast jest, że z dniem osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, wynoszącego 65 lat dla mężczyzn, ustaje prawo do świadczenia przedemerytalnego, chyba że nastąpi to wcześniej, np. w związku z nabyciem prawa do wcześniejszej emerytury z ZUS lub emerytury przyznanej przez inny organ emerytalno-rentowy.

www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.