Gazeta Podatkowa nr 31 (1802) z dnia 19.04.2021
Dochód z najmu a świadczenie przedemerytalne
Pobieram świadczenie przedemerytalne. Od pewnego czasu wynajmuję lokal, którego jestem właścicielem. Czy dochody z najmu tego lokalu mogą wpłynąć na zmniejszenie albo zawieszenie pobieranego przeze mnie świadczenia?
NIE. Świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu lub zawieszeniu z powodu osiągania przychodu, co do zasady, w czasie jego pobierania. Ulega ono jednak zmniejszeniu lub zawieszeniu, na zasadach określonych w art. 5 ust. 2-5, 7 i 8 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1725 ze zm.), w przypadku osiągania przychodu, o którym mowa w art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2021 r. poz. 291 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną. Zatem na to, czy organ rentowy zawiesi lub zmniejszy świadczenie przedemerytalne, ma wpływ przede wszystkim przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, a więc przychód, od którego są obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne. Za działalność taką uważa się w szczególności:
- zatrudnienie, a więc pracę wykonywaną m.in. w ramach stosunku pracy, umowy zlecenia,
- służbę,
- pozarolniczą działalność lub inną pracę zarobkową.
Przychodem do celów omawianej tzw. zawieszalności świadczenia przedemerytalnego są także kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, jak również kwoty świadczenia rehabilitacyjnego. Brany jest tu również pod uwagę przychód osiągany z tytułu działalności wykonywanej za granicą. Rozliczenie osiągniętego przychodu w przypadku świadczenia przedemerytalnego następuje po zakończeniu roku rozliczeniowego. Jest on ustawowo ustalony, tj. od dnia 1 marca każdego roku do ostatniego dnia lutego następnego roku. Rozliczenie następuje w formie rozliczenia rocznego lub miesięcznego, w zależności od tego, która forma rozliczenia jest dla świadczeniobiorcy korzystniejsza. Jeśli Czytelnik w okresie od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 r. osiągnął przychody podlegające rozliczeniu, a więc poza dochodem z najmu, to powinien powiadomić organ rentowy o ich wysokości w terminie do 31 maja 2021 r.
Warto wspomnieć, że w przypadku osób uprawnionych do renty socjalnej sytuacja wygląda inaczej. Reguły jej zawieszania są inne, w zasadzie pod każdym względem, w tym m.in. z uwagi na to, co ustawodawca uznał za przychód mający wpływ na zawieszalność. Szczegółowo o tych zasadach stanowi art. 10 ustawy o rencie socjalnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1300). Prawo do renty socjalnej ulega przykładowo zawieszeniu w razie osiągania przychodu m.in. z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|