Gazeta Podatkowa nr 28 (1903) z dnia 7.04.2022
Świadczenie przedemerytalne także po likwidacji stanowiska pracy
Firma, w której przepracowałam już ponad 30 lat, od dłuższego czasu zmaga się z kryzysem wywołanym epidemią COVID-19. Wprawdzie nie zdecydowano jeszcze o zamknięciu całej firmy, jednak w najbliższych miesiącach ma nastąpić stopniowe likwidowanie kilku działów, w tym mojego stanowiska pracy. Obawiam się, że będę w grupie pierwszych zwalnianych pracowników. Czy w tej sytuacji, mając niespełna 56 lat, mam szansę na uzyskanie prawa do świadczenia przedemerytalnego, czy też przewidziane jest ono wyłącznie dla pracowników likwidowanych firm?
Osoby, które utraciły pracę w związku z likwidacją pracodawcy mogą - ale nie jako jedyne - uzyskać prawo do świadczenia przedemerytalnego. Pełny katalog osób uprawnionych do tego świadczenia został określony w art. 2 ust. 1 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1867). Znalazły się w nim także m.in. osoby, które do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (patrz ramka), w którym były zatrudnione przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy:
- ukończyły co najmniej 55 lat - kobiety oraz 60 lat - mężczyźni oraz posiadają okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn, albo
- bez względu na wiek posiadają okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.
Przy czym przez okres uprawniający do emerytury należy tu rozumieć okres ustalony zgodnie z przepisami art. 5-9, art. 10 ust. 1 oraz art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2022 r. poz. 504) zwanej ustawą emerytalną, a więc w głównej mierze okres składkowy i nieskładkowy.
Jak wynika z pytania, Czytelniczka ukończyła już 55 lat i legitymuje się ponad 30-letnim stażem pracy. Wobec tego w razie zwolnienia jej z pracy z związku z likwidacją stanowiska pracy będzie spełniała wymienione kryteria uzyskania świadczenia przedemerytalnego. Musi jednak pamiętać, iż świadczenie to będzie mogło być jej przyznane dopiero po co najmniej 180-dniowym okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych i to pod warunkiem, że:
- nadal będzie zarejestrowana jako bezrobotna,
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówi bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia (...), albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz
- złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego, co do zasady, w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Za przyczyny dotyczące zakładu pracy uznaje się m.in.:
|
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|