Gazeta Podatkowa nr 80 (1642) z dnia 7.10.2019
Niezrealizowane przez ZUS świadczenie przedemerytalne
Mąż po likwidacji jego stanowiska pracy i pobieraniu przez pół roku zasiłku dla bezrobotnych złożył wniosek do ZUS o przyznanie mu świadczenia przedemerytalnego. Wraz z wnioskiem złożył wszystkie wymagane dokumenty i okazało się, że spełnia warunki, zarówno stażowe, jak i co do osiągnięcia odpowiedniego wieku do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego. Mąż jednak zmarł, zanim ZUS wydał w jego sprawie decyzję o świadczeniu przedemerytalnym. Ponieważ postępowanie w sprawie trochę trwało, bo ZUS prosił męża o dodatkowe dokumenty, do dnia śmierci należałoby mu się świadczenie przedemerytalne za ponad 2 miesiące. Czy jako żona otrzymam tę należność?
Warunki nabywania i utraty prawa do świadczenia przedemerytalnego oraz zasady wypłaty tego świadczenia reguluje ustawa o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2148 ze zm.). Ustawa ta określa szereg kwestii, a w sprawach nieuregulowanych odsyła do konkretnych przepisów:
- ustawy o emeryturach i rentach z FUS,
- ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Do zagadnień dotyczących tzw. niezrealizowanego świadczenia odnosi się wprost art. 136 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną. Wynika z niego, że w razie śmierci osoby, która zgłosiła wniosek o świadczenia określone ustawą emerytalną, świadczenia należne jej do dnia śmierci wypłaca się:
- małżonkowi, dzieciom, z którymi prowadziła wspólne gospodarstwo domowe, a w razie ich braku
- małżonkowi i dzieciom, z którymi osoba ta nie prowadziła wspólnego gospodarstwa domowego, a w razie ich braku
- innym członkom rodziny uprawnionym do renty rodzinnej lub na których utrzymaniu pozostawała ta osoba.
Wymienione przez ustawodawcę osoby mają prawo do udziału w dalszym prowadzeniu postępowania o świadczenia, nieukończonego wskutek śmierci osoby, która o te świadczenia wystąpiła. Roszczenia o wypłatę tych świadczeń, wygasają po upływie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której świadczenia przysługiwały, chyba że przed upływem tego okresu zgłoszony zostanie wniosek o dalsze prowadzenie postępowania.
Wymienionego przepisu, a tym samym jego regulacji, nie stosuje się jednak do świadczenia przedemerytalnego. Wśród przepisów ustawy emerytalnej, które mają zastosowanie do świadczenia przedemerytalnego w sprawach nieuregulowanych ustawą o świadczeniach przedemerytalnych nie został bowiem wymieniony art. 136 ustawy emerytalnej. Tak wskazuje art. 11 pkt 1 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|