emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 67 (1629) z dnia 22.08.2019

Uzyskanie prawa do świadczenia przedemerytalnego nie musi oznaczać definitywnego końca aktywności zawodowej

ZUS przyznał mi prawo do świadczenia przedemerytalnego. Świadczenie to nie jest wysokie, więc zastanawiam się nad podjęciem zatrudnienia. Czy praca na etacie może pozbawić mnie uprawnień do świadczenia przedemerytalnego, jeśli uzyskałam je w związku z likwidacją firmy, w której wcześniej pracowałam?

NIE. Podjęcie takiej pracy nie spowoduje utraty prawa do należnego zainteresowanej świadczenia przedemerytalnego. Jednak uzyskiwane z tego tytułu przychody, jeśli przekroczą obowiązujące limity, mogą być podstawą do zawieszenia świadczenia przedemerytalnego lub zmniejszenia jego wysokości.

Nie ma zakazu pracy na świadczeniu przedemerytalnym, w tym w ramach umowy o pracę (czyli na tzw. etacie), niezależnie od tego, z tytułu jakich okoliczności zostało ono przyznane. Przy czym, gdy kwota osiąganego z tego tytułu przychodu przekroczy kwotę 25% przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych, zwaną dopuszczalną kwotą przychodu, ale nie będzie wyższa od kwoty 70% tego wynagrodzenia, zwanej graniczną kwotą przychodu (patrz tabela) - świadczenie przedemerytalne ulegnie zmniejszeniu z założenia o kwotę tego przekroczenia. Ustawodawca przewidział bowiem w takim przypadku tzw. gwarantowaną kwotę świadczenia, która przysługuje świadczeniobiorcy, jeśli w wyniku zmniejszenia o kwotę przekroczenia świadczenie to byłoby niższe od tej gwarantowanej wartości.

Natomiast w sytuacji, gdy kwota przychodu przekracza graniczną kwotę przychodu, świadczenie przedemerytalne ulega zawieszeniu.


Kwoty dopuszczalne i graniczne przychodu oraz gwarantowana kwota świadczenia zmieniają się raz w roku, z dniem 1 marca.


Ewentualne zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia dokonywane jest na bieżąco na podstawie stosownego oświadczenia/zaświadczenia o osiąganiu przychodu oraz o wysokości tego przychodu, złożonego przez świadczeniobiorcę oraz jego pracodawcę. Jednak ostateczne rozliczenie przychodu następuje po zakończeniu roku rozliczeniowego, ustalonego od dnia 1 marca każdego roku do ostatniego dnia lutego następnego roku. Dokonywane jest ono w formie rozliczenia rocznego lub miesięcznego, w zależności od tego, która forma rozliczenia jest dla świadczeniobiorcy korzystniejsza.

Szczegółowo kwestie te zostały uregulowane w art. 5-6b ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2148 ze zm.).

Jeśli zainteresowana ostatecznie zdecyduje się na podjęcie zatrudnienia, będzie musiała niezwłocznie powiadomić organ rentowy o osiąganiu przychodu oraz o wysokości tego przychodu, od której zależeć będzie czy jej świadczenie będzie wypłacane w pełnej należnej wysokości, odpowiednio zmniejszone lub też zawieszone. Natomiast po zakończeniu roku rozliczeniowego, w terminie do dnia 31 maja następnego roku, zobowiązana będzie poinformować ZUS o wysokości przychodu uzyskanego w roku rozliczeniowym, z uwzględnieniem przychodów uzyskanych w kolejnych miesiącach tego roku, w celu ostatecznego rozliczenia tego przychodu.

Kwoty istotne dla aktywnych zawodowo osób uprawnionych do świadczenia przedemerytalnego obowiązujące w okresie od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.
dopuszczalna kwota przychodu miesięczna 1.146,30 zł
roczna 13.755,60 zł
graniczna kwota przychodu miesięczna 3.209,60 zł
roczna 38.515,20 zł
gwarantowana kwota świadczenia przedemerytalnego przysługująca osobie osiągającej przychód przekraczający dopuszczalną kwotę przychodu, nie wyższy niż graniczna kwota przychodu miesięczna 570,50 zł
roczna 6.846,00 zł

www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.