Gazeta Podatkowa nr 104 (1561) z dnia 27.12.2018
Świadczenie przedemerytalne po rencie
Pobierałem rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Uprawnienia do niej straciłem w wyniku decyzji lekarza ZUS, który uznał, że jestem zdolny do pracy. Czy w takiej sytuacji mogę ubiegać się o świadczenie przedemerytalne? Jakie warunki muszę spełnić, aby je otrzymać?
O świadczenie przedemerytalne mogą ubiegać się m.in. osoby, które utraciły prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Prawo do tego świadczenia przysługuje takiej osobie, jeżeli zarejestrowała się ona we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat i do dnia, w którym ustało prawo do tej renty:
- ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna i
- osiągnęła okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Tak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2148). Za okres uprawniający do emerytury uważa się okres ustalony zgodnie z art. 5-9, art. 10 ust. 1 oraz art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270).
Świadczenie przedemerytalne przysługuje byłemu renciście po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych, jeśli spełnia on łącznie warunki wskazane w art. 2 ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych związane ze statusem osoby bezrobotnej.
Dla uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego Czytelnik w pierwszej kolejności powinien zatem zarejestrować się w urzędzie pracy.
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|