Gazeta Podatkowa nr 55 (1512) z dnia 9.07.2018
Kapitał początkowy dla pobierającego świadczenie przedemerytalne
Jestem uprawniony do świadczenia przedemerytalnego i do tej pory nie mam ustalonego kapitału początkowego. Wydaje mi się, że kiedy ukończę powszechny wiek emerytalny, to ważne będzie, abym taki kapitał miał ustalony. Składając w ZUS dokumenty do ustalenia prawa do świadczenia przedemerytalnego nie zostawiłem sobie kopii świadectw pracy. Czy do celów ustalenia kapitału powinienem teraz pozyskać od byłych pracodawców zaświadczenia potwierdzające zatrudnienie?
NIE. Kapitał początkowy ustala się dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy przed dniem 1 stycznia 1999 r. opłacali składki na ubezpieczenie społeczne lub za których składki opłacali płatnicy składek. Tak stanowi art. 173 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną.
Wartość kapitału początkowego ustala się na dzień 1 stycznia 1999 r., bez względu na to, kiedy zostanie przesłany do ZUS wniosek wraz z dokumentami o jego ustalenie i kiedy zostanie wydana decyzja ustalająca jego wysokość.
Na wartość kapitału początkowego wpływa m.in. długość okresów składkowych i nieskładkowych. Dlatego też dokumenty, na podstawie których organ rentowy ustali kapitał początkowy, to w szczególności:
- zaświadczenia pracodawców (świadectwa pracy) lub innego właściwego organu potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe,
- zaświadczenie szkoły wyższej potwierdzające okres nauki i programowy tok jej trwania,
- książeczka wojskowa lub zaświadczenie WKU o okresie czynnej służby wojskowej,
- uwierzytelnione kserokopie dokumentów, ich odpisy lub zaświadczenia o okresach składkowych i nieskładkowych wydane przez archiwum lub inną jednostkę, która przechowuje dokumentację z nieistniejących już zakładów pracy.
Jeśli jednak, tak jak w przypadku Czytelnika, świadectwa pracy potwierdzające przebieg ubezpieczenia przypadający do 31 grudnia 1998 r. zostały złożone wraz z wnioskiem o przyznanie świadczenia przedemerytalnego, to obecnie ubiegając się o ustalenie kapitału początkowego wystarczy wskazać tę okoliczność we wniosku o jego ustalenie, sporządzonym przykładowo na formularzu EKP (patrz: Przykładowo wypełnione...). Czytelnik nie musi przedkładać kopii świadectw pracy, ale jeśli ubiegając się o świadczenie przedemerytalne nie przedłożył on dokumentacji potwierdzającej wysokość osiągniętego wynagrodzenia, przychodu, to obecnie warto, aby taką dokumentację złożył.
Środkiem dowodowym stwierdzającym wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu oraz uposażenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty (a tym samym kapitału początkowego) są:
- zaświadczenia pracodawcy lub innego płatnika składek,
- legitymacja ubezpieczeniowa lub inny dokument, na podstawie którego można ustalić wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu lub uposażenia.
Przewiduje to § 21 ust. 1 rozporządzenia MPiPS w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz. U. z 2011 r. nr 237, poz. 1412).
Innymi dokumentami, na podstawie których można stwierdzić wysokość osiąganego wynagrodzenia, są tzw. dokumenty szczątkowe np. umowy o pracę, angaże, pisma kierowane do osoby zainteresowanej.
Na okoliczność udokumentowania wynagrodzenia można również przedłożyć poświadczone za zgodność z oryginałem kopie dokumentów stwierdzających wysokości wynagrodzenia wydane przez jednostki upoważnione do przechowywania dokumentacji zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy (§ 28 ust. 1 rozporządzenia).
Do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się zarobki objęte obowiązkiem opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|