Gazeta Podatkowa nr 94 (1448) z dnia 23.11.2017
Świadczenie przedemerytalne dla zwalnianego z przyczyn dotyczących zakładu pracy
Zwalniamy pracowników z przyczyn ekonomicznych. Wiem, że prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobom, z którymi stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia. Jakie warunki musi spełnić taki pracownik, aby otrzymać świadczenie przedemerytalne?
Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje m.in. osobie, z którą stosunek pracy (lub służbowy) został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ustawodawca wymaga, aby osoba ta do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego (z przyczyn wskazanych wcześniej) była zatrudniona w takim zakładzie przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy i:
- ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta, a 60 lat - mężczyzna oraz
- posiadała okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn.
Ukończenie wskazanego wieku nie jest wymagane, jeżeli osoba, z którą rozwiązano stosunek pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy w rozumieniu przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.
Świadczenie przedemerytalne przysługuje takiej osobie po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli spełnia ona łącznie następujące warunki:
- nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna,
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
- złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Przy czym w uzasadnionych przypadkach ZUS może przywrócić termin złożenia wniosku.
Osoba ubiegająca się o świadczenie musi więc spełnić szereg warunków. Przyczyna rozwiązania stosunku pracy lub podstawa prawna jego rozwiązania pozwalająca na ustalenie przez organ rentowy prawa do świadczenia przedemerytalnego powinna wynikać ze świadectwa pracy lub odrębnego zaświadczenia albo innego dokumentu (patrz ramka).
Do rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia (według stanowiska ZUS dostępnego na stronie www.zus.pl), dochodzi w przypadkach, w których:
Rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić zarówno w drodze wypowiedzenia, jak i porozumienia stron. W świadectwie pracy lub w odrębnym zaświadczeniu pracodawca, syndyk, likwidator lub inna osoba sprawująca zarząd majątkiem wskazuje, że rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z przyczyn leżących po stronie pracodawcy oraz podaje podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy. Pracodawca, który zatrudnia mniej niż 20 pracowników przyczynę rozwiązania stosunku pracy wskazuje w odrębnym zaświadczeniu. W stosunku do tych pracodawców nie mają bowiem zastosowania przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. |
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|