Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (440) z dnia 10.07.2017
Przyznanie świadczenia przedemerytalnego po ustaniu renty z tytułu niezdolności do pracy
Przez ostatnich 7 lat pobierałem rentę z tytułu niezdolności do pracy. W wyniku kolejnego badania lekarz orzecznik, a następnie komisja lekarska uznały, że jestem zdolny do pracy. Mam ukończone 61 lat i posiadam 35 lat pracy. Zarejestrowałem się w urzędzie pracy, ale nie uzyskałem żadnej propozycji pracy. Czy będę mógł ubiegać się o świadczenie przedemerytalne?
Tak. Prawo do świadczenia przedemerytalnego nabywa osoba, która zarejestrowała się w powiatowym urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Ponadto osoba ta powinna do dnia ustania prawa do renty:
- w przypadku kobiet - mieć ukończone co najmniej 55 lat i legitymować się stażem składkowym i nieskładkowym wynoszącym 20 lat,
- w przypadku mężczyzn - mieć ukończone co najmniej 60 lat i legitymować się stażem składkowym i nieskładkowym wynoszącym 25 lat.
Dodatkowo osoba pobierająca wcześniej rentę z tytułu niezdolności do pracy powinna udowodnić co najmniej 5-letni okres nieprzerwanego pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy. Gdyby w trakcie jej pobierania nastąpiły przerwy w wypłacie z powodu np. uzyskiwania przychodu przekraczającego 130% przeciętnego wynagrodzenia, warunek ten nie zostanie spełniony. Nie jest natomiast wymagane, aby okres ten przypadał na ostatnie 5 lat pobierania tej renty.
Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy przedemerytalnej, prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która spełniła powyższe warunki i po upływie co najmniej 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna i dodatkowo:
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
- złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Zwracamy uwagę! Za rentę z tytułu niezdolności do pracy uważa się rentę przysługującą na podstawie ustawy emerytalnej, a także rentę przyznaną na podstawie przepisów ustawy wypadkowej, ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o kombatantach oraz ustawy o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach.
Przez utratę renty z tytułu niezdolności do pracy rozumie się zakończenie jej pobierania na skutek upływu okresu, na jaki została przyznana i niezgłoszenie wniosku o ustalenie prawa do tej renty na dalszy okres. W przypadku zgłoszenia wniosku o przedłużenie wypłaty renty, utrata może nastąpić wskutek wydania orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS o zdolności do pracy. Oznacza to, że za utratę prawa do renty nie można uznać zawieszenia prawa do tego świadczenia na wniosek rencisty albo w związku z osiąganiem przychodów w wysokości przekraczającej 130% przeciętnego wynagrodzenia.
W sytuacji, gdy wniosek o ustalenie dalszego prawa do renty został zgłoszony nie później niż w miesiącu, od którego ustało prawo do renty okresowej, warunek zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy zostanie spełniony, jeżeli osoba zainteresowana zarejestruje się w ciągu 30 dni od daty wydania decyzji odmawiającej ustalenia prawa do renty na dalszy okres.
www.EmeryturyiRenty.pl - Świadczenia przedemerytalne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|