emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (432) z dnia 10.03.2017

Renta z tytułu niezdolności do pracy dla osoby, która nie ma 5 lat pracy

Od 3 lat zatrudniamy pracownika, który zamierza ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Przed zatrudnieniem w naszej firmie przez około 8 lat pracował za granicą "na czarno". Nie udowodni więc 5 lat w ostatnich 10 latach, które są wymagane do przyznania renty. Czy i w jakich okolicznościach niespełnienie tego warunku umożliwi mu uzyskanie tego świadczenia?

Zgodnie z art. 57 ustawy emerytalnej, prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • został uznany za niezdolnego do pracy,
     
  • posiada wymagany okres składkowy i nieskładkowy, stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy,
     
  • niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych lub nieskładkowych określonych w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Powstanie niezdolności do pracy w określonym ustawą czasie nie jest wymagane w stosunku do osób, które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy i legitymują się co najmniej 20-letnim w przypadku kobiet i 25-letnim w przypadku mężczyzn okresem składkowym i nieskładkowym.

Okres składkowy i nieskładkowy, niezbędny do przyznania renty, uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy i wynosi odpowiednio:

  • 1 rok, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
     
  • 2 lata, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
     
  • 3 lata, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
     
  • 4 lata, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
     
  • 5 lat, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.

Udokumentowanie 5 lat w odniesieniu do osób, u których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30. roku życia, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Do tych dziesięciu lat nie zalicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub renty rodzinnej.

Zgodnie z art. 58 ust. 4 ustawy emerytalnej, warunku dotyczącego posiadania 5-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, o którym mowa wyżej, nie wymaga się od osób, które udowodniły okres składkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla kobiet i 30 lat dla mężczyzn oraz zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy. Nie ma też znaczenia data powstania całkowitej niezdolności do pracy. Przy ustalaniu tego stażu (25 lub 30 lat) uwzględnia się wyłącznie okresy składkowe wymienione w art. 6 ustawy emerytalnej. Nie ma więc możliwości zaliczenia okresów nieskładkowych lub rolnych.

Przykład

W styczniu 2017 r. z wnioskiem o rentę z tytułu niezdolności do pracy wystąpiła 46-letnia kobieta. Zainteresowana udowodniła następujące okresy składkowe i nieskładkowe:

  • od 1 października 1989 r. do 30 września 1994 r. - studia wyższe (5 lat),
     
  • od 1 października 1994 r. do 31 grudnia 1998 r. - umowa o pracę (4 lata, 3 m-ce),
     
  • od 1 stycznia 1999 r. do 30 czerwca 2000 r. - urlop wychowawczy (1 rok, 6 m-cy),
     
  • od 1 lipca 2000 r. do 31 sierpnia 2009 r. - umowa o pracę (9 lat, 2 m-ce),
     
  • od 1 lutego 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. - umowa o pracę (11 m-cy).

Lekarz orzecznik orzekł całkowitą niezdolność do pracy od 1 października 2016 r. W dziesięcioleciu poprzedzającym datę powstania niezdolności do pracy oraz przed zgłoszeniem wniosku o rentę zainteresowana udokumentowała okres składkowy 3 lata i 7 m-cy. Zatem nie spełnia warunku posiadania wymaganego 5-letniego stażu. Ogółem wnioskodawczyni udowodniła 14 lat i 4 m-ce okresów składkowych oraz 4 lata, 9 m-cy i 10 dni okresów nieskładkowych (ograniczonych do 1/3 okresów składkowych). W tej sytuacji nie spełnia również warunku posiadania 20-letniego okresu składkowego umożliwiającego nabycie prawa do renty.

www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.