Gazeta Podatkowa nr 25 (2108) z dnia 25.03.2024
Renta rodzinna dla rodzica zmarłego ubezpieczonego
Mój 40-letni syn zginął w wypadku samochodowym. Był on bezdzietnym kawalerem. Mimo że nie mieszkał ze mną, to jednak cały czas pomagał mi finansowo (np. opłacał mój czynsz za mieszkanie, wykupywał przepisane mi leki, robił większe zakupy spożywcze). Mógł sobie na to pozwolić, gdyż zajmował kierownicze stanowisko i bardzo dużo zarabiał. Obecnie, bez jego pomocy, z uwagi na swoją bardzo niską emeryturę wypłacaną przez ZUS, nie jestem w stanie sama się utrzymać. Czy w tej sytuacji będę mogła się starać o rentę po synu?
TAK. Czytelniczka ma realne szanse na uzyskanie renty rodzinnej po swoim zmarłym synu.
Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Tak wynika z art. 65 ustawy emerytalnej, który jednocześnie precyzuje, iż przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.
Do członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej, oprócz, co wydaje się oczywiste, dzieci i małżonka, ustawodawca zaliczył także rodziców zmarłego, jednak pod warunkiem, że:
- spełniają oni odpowiednio warunki określone dla wdowy i wdowca, określone w art. 70 ust. 1 i ust. 2 ustawy emerytalnej, a więc m.in. jeżeli w chwili śmierci dziecka, po którym renta miałaby być przyznana:
- ukończyli wiek 50 lat lub
- byli niezdolni do pracy, oraz
- zmarły ubezpieczony/emeryt/rencista bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania.
Stanowi o tym art. 71 ustawy emerytalnej.
Z pytania wynika, że Czytelniczka ma już ukończone 50 lat, a jej zmarły syn bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do jej utrzymania. Tym samym, jeśli w chwili swojej śmierci syn spełniał warunki do uzyskania emerytury lub renty, ZUS zapewne przyzna jej rentę rodzinną, o ile o nią zawnioskuje. Jako jedynej osobie uprawnionej będzie ono należne w wysokości 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.
Warto jednak zaznaczyć, iż w takim przypadku ZUS będzie wypłacał tylko jedno świadczenie: wyższe lub wybrane przez zainteresowaną.
Wiosek o rentę rodzinną najlepiej jest złożyć:
- na opracowanym przez organ rentowy druku ERR,
- przed upływem miesiąca przypadającego bezpośrednio po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć ubezpieczonego/emeryta/rencisty - wówczas ZUS może podjąć wypłatę renty rodzinnej od dnia śmierci (art. 129 ust. 2 ustawy emerytalnej).
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|