emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 25 (2108) z dnia 25.03.2024

Renta rodzinna dla rodzica zmarłego ubezpieczonego

Mój 40-letni syn zginął w wypadku samochodowym. Był on bezdzietnym kawalerem. Mimo że nie mieszkał ze mną, to jednak cały czas pomagał mi finansowo (np. opłacał mój czynsz za mieszkanie, wykupywał przepisane mi leki, robił większe zakupy spożywcze). Mógł sobie na to pozwolić, gdyż zajmował kierownicze stanowisko i bardzo dużo zarabiał. Obecnie, bez jego pomocy, z uwagi na swoją bardzo niską emeryturę wypłacaną przez ZUS, nie jestem w stanie sama się utrzymać. Czy w tej sytuacji będę mogła się starać o rentę po synu?

TAK. Czytelniczka ma realne szanse na uzyskanie renty rodzinnej po swoim zmarłym synu.

Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Tak wynika z art. 65 ustawy emerytalnej, który jednocześnie precyzuje, iż przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

Do członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej, oprócz, co wydaje się oczywiste, dzieci i małżonka, ustawodawca zaliczył także rodziców zmarłego, jednak pod warunkiem, że:

  • spełniają oni odpowiednio warunki określone dla wdowy i wdowca, określone w art. 70 ust. 1 i ust. 2 ustawy emerytalnej, a więc m.in. jeżeli w chwili śmierci dziecka, po którym renta miałaby być przyznana:
    • ukończyli wiek 50 lat lub
    • byli niezdolni do pracy, oraz
  • zmarły ubezpieczony/emeryt/rencista bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania.

Stanowi o tym art. 71 ustawy emerytalnej.

Z pytania wynika, że Czytelniczka ma już ukończone 50 lat, a jej zmarły syn bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do jej utrzymania. Tym samym, jeśli w chwili swojej śmierci syn spełniał warunki do uzyskania emerytury lub renty, ZUS zapewne przyzna jej rentę rodzinną, o ile o nią zawnioskuje. Jako jedynej osobie uprawnionej będzie ono należne w wysokości 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Warto jednak zaznaczyć, iż w takim przypadku ZUS będzie wypłacał tylko jedno świadczenie: wyższe lub wybrane przez zainteresowaną.

Wiosek o rentę rodzinną najlepiej jest złożyć:

  • na opracowanym przez organ rentowy druku ERR,
  • przed upływem miesiąca przypadającego bezpośrednio po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć ubezpieczonego/emeryta/rencisty - wówczas ZUS może podjąć wypłatę renty rodzinnej od dnia śmierci (art. 129 ust. 2 ustawy emerytalnej).

www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.