Gazeta Podatkowa nr 87 (2170) z dnia 28.10.2024
Czy renta rodzinna przysługuje po osobie uprawnionej do renty socjalnej?
Zmarł mój ojciec, który bezpośrednio po ukończeniu 18. roku życia nabył uprawnienia do renty socjalnej. Ze względu na swój stan zdrowia nigdy nie podjął pracy zarobkowej. Czy w tej sytuacji, jako 21-letni student, mogę uzyskać po nim prawo do renty rodzinnej?
NIE. Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci:
- miała ustalone prawo do:
- emerytury lub
- renty z tytułu niezdolności do pracy albo
- spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń lub też
- pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne - w takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Stanowią o tym art. 65 i art. 66 ustawy emerytalnej, która jednocześnie w art. 67 i art. 68 za członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej uznaje m.in. dzieci własne do ukończenia 16 lat lub - jeżeli przekroczyły 16 lat - do ukończenia nauki w szkole, z założenia jednak nie dłużej niż do osiągnięcia 25 lat.
Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.
Czytelnik, mający już ukończone 16 lat, ale kontynuujący naukę, zalicza się wprawdzie do członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej, jednak nie może uzyskać do niej prawa po zmarłym ojcu, który nigdy nie podlegał ubezpieczeniom społecznym, a tym samym nie spełniał warunków do uzyskania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Renta socjalna, należna osobom całkowicie niezdolnym do pracy, finansowana jest ze środków budżetu państwa i nie jest tożsama z rentą z tytułu niezdolności do pracy finansowaną, podobnie jak renta rodzinna, z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (z ubezpieczenia rentowego).
Potwierdza to m.in. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w swoim stanowisku z dnia 24 lutego 2015 r. w sprawie prawa do renty rodzinnej po zmarłym, który pobierał rentę socjalną, będącym odpowiedzią na interpelację poselską z dnia 5 lutego 2015 r., znak K7INT30758. Resort rodziny podkreśla, że renta socjalna przysługuje osobom, których niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem nauki i w związku z tym osoby te nie miały możliwości uzyskania okresów składkowych i nieskładkowych niezbędnych do ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, a z uwagi na odmienny charakter renty socjalnej od renty z tytułu niezdolności do pracy, ustawa o rencie socjalnej nie przewiduje możliwości przyznania renty rodzinnej członkom rodziny po śmierci osoby, która pobierała rentę socjalną.
Przepisy ustawy o rencie socjalnej dopuszczają jednak możliwość osiągania przez osobę uprawnioną do tej renty dochodów z tytułu pracy bądź innej działalności zarobkowej podlegającej ubezpieczeniu społecznemu. Zatem mogą wystąpić (choć nie w omawianym przypadku) sytuacje, w których osoba uprawniona do renty socjalnej spełni warunki do nabycia prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, które - w razie jej śmierci - dałyby członkom jej rodziny uprawnienia do renty rodzinnej.
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|