Gazeta Podatkowa nr 34 (1909) z dnia 28.04.2022
Renta szkoleniowa bez możliwości świadczenia pracy
Stałem się niezdolny do pracy w wyniku wypadku komunikacyjnego, któremu uległem kilka miesięcy temu. Ponieważ kończy mi się okres zasiłkowy, wystąpiłem z wnioskiem o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Lekarz prowadzący moje leczenie uprzedził mnie, że już nigdy nie będę mógł pracować w swoim zawodzie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abym się przekwalifikował zawodowo. W tej sytuacji najprawdopodobniej ZUS przyzna mi rentę szkoleniową. Czy będąc na takiej rencie można podejmować jakąś pracę?
NIE. Co prawda osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy mogą być aktywne zawodowo i osiągać z tego tytułu przychody, które po przekroczeniu określonych przez ustawodawcę limitów przychodu mogą spowodować zmniejszenie wysokości świadczenia lub zawieszenie prawa do świadczenia. Kwestię tę reguluje art. 103 ust. 1 i art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2022 r. poz. 504), zwanej ustawą emerytalną.
Jednak jednocześnie w art. 64 ust. 3 zastrzega ona, iż w razie osiągania dodatkowego przychodu przez osobę uprawnioną do renty szkoleniowej, renta ta nie przysługuje bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu. Przy czym chodzi tu o przychody w rozumieniu art. 104 ust. 1-4 ustawy emerytalnej, tj. z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego (a więc m.in. z tytułu zatrudnienia) oraz z tytułu tzw. służby mundurowej.
Jeśli zatem w stosunku do zainteresowanego zostanie orzeczona celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie i po spełnieniu warunków określonych w art. 57 ustawy emerytalnej, zostanie mu przyznana renta szkoleniowa, nie będzie on mógł w okresie pobierania tej renty podjąć pracy, bez ryzyka utraty prawa do renty.
Głównym celem przyznania renty szkoleniowej jest bowiem przekwalifikowanie zawodowe. Z założenia przewidziano na to 6 miesięcy, przy czym okres ten może ulec odpowiednio:
- wydłużeniu, na wniosek starosty, na czas niezbędny do przekwalifikowania zawodowego, nie dłużej niż o 30 miesięcy lub
- skróceniu, jeżeli przed upływem tego okresu starosta zawiadomi organ rentowy o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu lub o tym, że osoba zainteresowana nie poddaje się przekwalifikowaniu zawodowemu.
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|