Gazeta Podatkowa nr 95 (1970) z dnia 28.11.2022
Wniosek o rentę dla pracownika
Przed zakończeniem okresu zasiłkowego pracownik ubiegał się o świadczenie rehabilitacyjne. Lekarz orzecznik ZUS uznał jednak pracownika za częściowo niezdolnego do pracy. Jakie dokumenty powinien wypełnić pracodawca pracownikowi w celu uzyskania przez niego renty z tytułu niezdolności do pracy?
Świadczenie rehabilitacyjne i renta z tytułu niezdolności do pracy to dwie odmienne należności. Dlatego też dokumentacja niezbędna do ustalenia prawa do nich i ich wysokości różni się w pewnym zakresie. Kwestią wspólną przy ubieganiu się przez pracownika o te dwa świadczenia jest wymagany przepisami udział pracodawcy.
W zakresie spraw emerytalno-rentowych pracodawcy obowiązani są m.in. do przygotowania, za zgodą pracownika, wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy i przedłożenia go organowi rentowemu na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych. Tak wynika z art. 125 ust. 1 pkt 4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2022 r. poz. 504 ze zm.).
Jeśli chodzi o sam wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy, to można go sporządzić na formularzu ERN. Wniosek taki, zgodnie z sugestią ZUS, należy wypełnić wielkimi literami, kolorem czarnym/niebieskim, zaznaczając znakiem X pola wyboru. Wraz z wnioskiem o rentę należy przedłożyć wypełnioną Informację o okresach składkowych i nieskładkowych, korzystając z formularza ERP-6 oraz dokumenty związane z przebiegiem ubezpieczenia pracownika. Należy przy tym mieć na uwadze, że dokumentacja, którą pracodawca przygotowuje i dołącza do wniosku o taką rentę, dotyczy okresu ubezpieczenia przebytego przez pracownika u danego pracodawcy. Dokumenty takie to w szczególności:
- świadectwa pracy i/lub zaświadczenia potwierdzające przebyty okres zatrudnienia/ubezpieczenia,
- zaświadczenie pracodawcy (płatnika składek) o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia, które stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w Polsce sporządzone np. na formularzu ERP-7.
Dokumenty potwierdzające przebieg ubezpieczenia u pozostałych płatników składek, a więc okres przypadający przed zatrudnieniem u pracodawcy kompletującego wniosek o rentę, pracownik powinien sam pozyskać i przedłożyć pracodawcy celem dołączenia ich do takiego wniosku. Chodzi tu o:
- zaświadczenia pracodawców (świadectwa pracy) lub innego właściwego organu potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe w Polsce,
- dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia za granicą - w państwach, z którymi Polska zawarła umowy dwustronne o zabezpieczeniu społecznym, lub w państwach członkowskich UE/EFTA, w Wielkiej Brytanii.
Ponieważ pracownik został już przebadany przez lekarza orzecznika ZUS, który wydał stosowne orzeczenie, to nie ma już potrzeby przedkładania wraz z wnioskiem o rentę z tytułu niezdolności do pracy dokumentacji medycznej.
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|