Gazeta Podatkowa nr 70 (2049) z dnia 31.08.2023
Renta wypadkowa korzystniejsza od świadczenia z powszechnego systemu
Po wypadku przy pracy pracownik stał się niezdolny do pracy. Przy wystawianiu mu kolejnego zwolnienia lekarskiego lekarz poinformował go, że powinien ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Zasiłek chorobowy otrzymuje z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy jego wymiaru. Czy renta również będzie mu wypłacana z tego ubezpieczenia?
Renta z tytułu niezdolności do pracy może być wypłacana z ubezpieczenia wypadkowego. Takie świadczenie przewidziane jest dla ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Tak wynika z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2189), zwanej ustawą wypadkową.
Przy ustalaniu prawa do tej renty i obliczaniu wysokości tego świadczenia oraz przy jego wypłacie stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251), zwanej ustawą emerytalną:
- z wyjątkiem art. 57 ust. 1 pkt 4 i art. 101a ustawy emerytalnej - uzależniających prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy od braku ustalonego prawa do emerytury z FUS lub spełnienia warunków do jej uzyskania oraz
- z uwzględnieniem przepisów ustawy wypadkowej (patrz ramka).
Aby jednak otrzymać rentę z ubezpieczenia wypadkowego:
- pracownik, o którym mowa w pytaniu, we wniosku o rentę, sporządzonym najlepiej na opracowanym przez organ rentowy formularzu ERN, powinien zaznaczyć, iż wnosi o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy,
- związek przyczynowy niezdolności do pracy z wypadkiem przy pracy powinien być potwierdzony stosownym orzeczeniem wydanym przez lekarza orzecznika lub - w II instancji - komisję lekarską ZUS.
Korzystniejsze (niż z powszechnego systemu) zasady ustalania renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego 1. Renta ta przysługuje niezależnie od długości okresu ubezpieczenia wypadkowego oraz bez względu na datę powstania niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Prawo do tej renty, które ustało z powodu ustąpienia niezdolności do pracy, przywraca się w razie ponownego powstania tej niezdolności bez względu na okres, jaki upłynął od ustania prawa do renty. 2. Przy ustalaniu podstawy wymiaru renty nie stosuje się ograniczenia wskaźnika wysokości podstawy, o którym mowa w art. 15 ust. 5 ustawy emerytalnej, tj. do 250%. 3. Renta z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego nie może być niższa niż:
chyba że wskaźnik wysokości podstawy jest wyższy od 250% i nie został ograniczony do tej wartości. 4. Renta z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego nie może być niższa niż 120% kwoty najniższej odpowiedniej renty ustalonej i podwyższonej zgodnie z ustawą emerytalną. 5. Osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury na podstawie odrębnych przepisów wypłaca się, zależnie od jej wyboru:
|
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|