emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 1 (355) z dnia 1.01.2014

Przeliczenie podstawy wymiaru kapitału początkowego dla osoby, której ZUS ustalił już wysokość emerytury

Mam ustalone prawo do emerytury według nowych zasad. Słyszałam, że zmieniły się przepisy odnośnie obliczenia podstawy wymiaru kapitału początkowego, które korzystnie wpłynęłyby na wysokość mojego kapitału. Czy w związku z tym ZUS przeliczy moją emeryturę z urzędu? Czy sama muszę zgłosić wniosek o jej przeliczenie i w jakim terminie powinnam tego dokonać?

Od 1 października 2013 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach… (Dz. U. poz. 960) wprowadzające korzystniejszy sposób ustalania podstawy wymiaru kapitału początkowego. Od tego dnia, w przypadku gdy ubezpieczony pozostawał w ubezpieczeniu tylko przez część miesięcy w danym roku kalendarzowym, podstawa wymiaru kapitału jest ustalana poprzez porównanie wynagrodzenia za ten okres do sumy kwot przeciętnego wynagrodzenia z tego roku odpowiadającej liczbie miesięcy pozostawania w ubezpieczeniu. Przed tą datą zarobki uzyskane z faktycznie przepracowanego okresu były porównywane z sumą kwot przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za ten rok kalendarzowy (czyli za 12 m-cy), z jednym wyjątkiem. A mianowicie zarobki uzyskane w roku, w którym ubezpieczony po raz pierwszy przystąpił do ubezpieczenia społecznego i pozostawał w nim przez część roku (od 23 września 2011 r.) ZUS porównywał z przeciętnym wynagrodzeniem ustalonym dla części tego roku. Zatem podstawa wymiaru ustalona "po staremu" w przypadku wielu ubezpieczonych została obliczona w niekorzystny sposób i obecnie powinna być ponownie przeliczona.


Zwracamy uwagę!
W sprawach, w których ZUS wydał decyzję ustalającą wysokość kapitału początkowego, ponowne jego obliczenie może nastąpić jedynie na wniosek osoby uprawnionej. Jeżeli osoba zainteresowana nie wystąpi z takim wnioskiem, to przeliczenie kapitału nastąpi dopiero przy obliczeniu wysokości emerytury według nowych zasad, o ile oczywiście będzie to korzystne dla emeryta.

W sytuacji, gdy przed 1 października 2013 r. ZUS wydał decyzję w sprawie przyznania prawa do emerytury obliczonej na zasadach określonych w art. 26 ustawy emerytalnej, ponowne jej obliczenie, z uwzględnieniem kapitału początkowego z przeliczoną podstawą wymiaru, następuje również wyłącznie na wniosek emeryta. W tym przypadku wypłata emerytury w nowej wysokości przysługuje od miesiąca zgłoszenia tego wniosku.

Ważne: ZUS wydaje decyzję ustalającą nową wysokość emerytury z uwzględnieniem przeliczonego kapitału początkowego w terminie 60 dni, licząc od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji.

Natomiast, jeżeli przed 1 października 2013 r. ZUS wydał decyzję przyznającą prawo do emerytury obliczonej po nowemu, a prawo do tej emerytury zostało zawieszone zgodnie z art. 103a ustawy emerytalnej (brak rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą na rzecz, którego zatrudnienie wykonywane było przed nabyciem prawa do emerytury), a w okresie zawieszenia wypłaty tej emerytury emeryt zgłosi wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru kapitału początkowego, to wówczas ZUS: obliczy kapitał początkowy z uwzględnieniem zmiany wysokości podstawy wymiaru, wyda decyzję przeliczającą wysokość emerytury, następnie zawiesi wypłatę świadczenia. W przypadku zaś emeryta kontynuującego zatrudnienie, który wcześniej nie wystąpi o przeliczenie kapitału początkowego stosownego przeliczenia dokona ZUS, gdy po rozwiązaniu stosunku pracy emeryt zgłosi wniosek o podjęcie wypłaty emerytury. W tym przypadku przeliczenie nastąpi z urzędu. Zasada ta ma również zastosowanie w przypadku, gdy przed 1 października 2013 r. ZUS ustalił wysokość emerytury w kwocie zaliczkowej.

Ponowne obliczenie podstawy wymiaru kapitału początkowego powoduje zmianę wysokości tzw. emerytury hipotetycznej i ma wpływ na wysokość rekompensaty z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze (art. 21 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych - Dz. U. nr 237, poz. 1656 z późn. zm.).

www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.