emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (482) z dnia 10.04.2019

Emerytura pomostowa, zamiast w obniżonym wieku, dla wykonującego

Pracownik ur. w 1961 r. na dzień 31 grudnia 2008 r. posiadał 26-letni staż pracy. W okresie od 1982 r. do 2000 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach jako maszynista chłodniczy. Czy i kiedy pracownik może przejść na wcześniejszą emeryturę bądź emeryturę pomostową?

Zgodnie z art. 184 ustawy emerytalnej, ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r. przysługuje prawo do emerytury wcześniejszej, jeżeli na dzień 1 stycznia 1999 r.:

  • posiadali okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
     
  • wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w wymiarze odpowiadającym rodzajowi wykonywanych prac (10 lub 15 lat) oraz

nie są członkami otwartego funduszu emerytalnego, a w razie przynależności do OFE złożą wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

Prawo do emerytury na powyższych warunkach przysługuje po osiągnięciu wieku określonego w art. 32 ustawy emerytalnej, czyli w zależności od rodzaju pracy wykonywanej w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze.

Z informacji podanych przez Czytelnika wynika, że w latach 1982-2000 (18 lat) wykonywał pracę w szczególnych warunkach "Prace w chłodniach składowych i przyzakładowych o temperaturze wewnętrznej poniżej 0°C" (wykaz A, Dział X, poz. 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego... - Dz. U. nr 8 poz. 43 z późn. zm.). Na dzień 1 stycznia 1999 r. posiadał on 15 lat pracy w szczególnych warunkach, ale nie legitymuje się wymaganym 25-letnim stażem składkowym i nieskładkowym. Oznacza to, że po osiągnięciu 60 lat nie nabędzie prawa do wcześniejszej emerytury, o której mowa w ustawie emerytalnej.

W okolicznościach wskazanych w pytaniu należałoby jeszcze rozważyć możliwość ubiegania się o przyznanie prawa do emerytury pomostowej. Zgodnie z art. 4 ustawy pomostowej, w celu uzyskania prawa do tego świadczenia należy łącznie spełnić następujące warunki:

  • legitymować się stażem pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszącym co najmniej 15 lat,
     
  • osiągnąć wiek emerytalny wynoszący co najmniej 55 lat w przypadku kobiet i co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn,
     
  • posiadać staż składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat w przypadku kobiet i co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn,
     
  • przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywać prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymienione w załącznikach nr 1 albo 2 do ustawy pomostowej lub w wykazie A albo B rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego...,
     
  • po 31 grudnia 2008 r. wykonywać prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienione w załącznikach nr 1 albo 2 do ustawy pomostowej,
     
  • rozwiązać stosunek pracy.

Ważne: Prawo do emerytury pomostowej przysługuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., spełniającym warunki określone w ustawie pomostowej.

Dla osób, które po 31 grudnia 2008 r. nie wykonywały pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, ustawodawca przewidział korzystniejsze warunki przejścia na emeryturę pomostową. Zgodnie z art. 49 ustawy pomostowej, osoba ta musi:

  • spełnić wyżej podane warunki ogólne, za wyjątkiem wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 31 grudnia 2008 r. oraz
     
  • udowodnić, że w dniu 1 stycznia 2009 r. (wejścia w życie ustawy pomostowej) posiadała staż pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze określonych w załącznikach nr 1 lub 2 do ustawy pomostowej wynoszący 15 lat.

Przyjmując, że praca, którą wykonywał Czytelnik jest ujęta w załączniku nr 1 do ustawy pomostowej w punkcie 35, oraz kontynuował on zatrudnienie do osiągnięcia wymaganego stażu 25 lat, to po osiągnięciu 60 lat będzie mógł ubiegać się o przyznanie prawa do emerytury pomostowej.

www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.