emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (459) z dnia 1.05.2018

Nie zawsze ZUS z urzędu zamieni rentę tytułu niezdolności do pracy na emeryturę

Od 3 lat pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy przyznaną na stałe. W marcu 2018 r. ukończyłem 65 lat. ZUS nie zamienił mi renty na emeryturę. Czy muszę złożyć w tej sprawie wniosek, czy w innym terminie ZUS automatycznie zamieni świadczenia?

Osoby, które pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy przyznaną przed 1 października 2017 r. na okres przypadający również po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego, w celu przyznania emerytury wraz z osiągnięciem tego wieku muszą złożyć stosowny wniosek.

Zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Fundusz Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 38 ze zm.), dalej ustawy zmieniającej, obowiązuje gwarancja ochrony praw nabytych do świadczeń określonych w przepisach zmienianych niniejszą ustawą. Na podstawie tego przepisu oraz art. 19 ustawy zmieniającej, osoby, które w dniu 1 października 2017 r. miały ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy zachowują prawo do tego świadczenia do dnia ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego (obowiązującego do 30 września 2017 r.). Zasada ta dotyczy osób, które miały ustalone prawo do renty:

  • do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego (włącznie z tym dniem),
     
  • na okres przypadający po dniu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego,
     
  • na stałe.

Osobom tym ZUS z urzędu zamieni rentę na emeryturę z dniem osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego.

Przykład

ZUS przyznał prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy 58-letniej kobiecie na okres do 28 lutego 2020 r., tj. do ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego obowiązującego do 30 września 2017 r.

Kalkulatory Kalkulator wieku emerytalnego dostępny jest
w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl

W kwietniu 2018 r. zainteresowana ukończyła powszechny wiek emerytalny 60 lat. ZUS nadal kontynuuje wypłatę renty. Zostanie ona zamieniona na emeryturę dopiero od 1 marca 2020 r.


Powyższe zasady nie mają zastosowania do osób, które mają ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy na okres krótszy niż do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Osoby te zachowują prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy tylko do osiągnięcia obecnie obowiązującego powszechnego wieku emerytalnego, czyli osiągnięcia 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę.

Ważne: Prawo do emerytury może być przyznane na wniosek osoby zainteresowanej przed ukończeniem podwyższonego wieku emerytalnego.

Zatem osoby, którym przed 1 października 2017 r. przyznano rentę z tytułu niezdolności do pracy do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego lub na stałe, a osiągną obecnie obowiązujący wiek emerytalny, tj. odpowiednio 60 lat (kobieta) i 65 lat (mężczyzna), w trakcie pobierania tego świadczenia, mogą wcześniej zgłosić wniosek o przyznanie emerytury, nie czekając na termin, do którego przyznano rentę.

Zwracamy uwagę! W przypadku rencistów pozostających w stosunku pracy, którzy wcześniej na własny wniosek będą ubiegać się emeryturę, ma zastosowanie art. 103a ustawy emerytalnej. Na mocy powołanego przepisu, prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji ZUS. Zatem każdy pracujący rencista, który będzie chciał na własny wniosek przejść na emeryturę, musi rozwiązać umowę o pracę, aby ZUS podjął wypłatę świadczenia. Zasada ta nie obowiązuje, gdy przechodzą z renty na emeryturę z urzędu. Ta sytuacja w przypadku pracujących rencistów jest zdecydowanie korzystniejsza, ponieważ nie muszą rozwiązywać dotychczasowego stosunku pracy.

www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.