emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 103/104 (1457) z dnia 28.12.2017

Uprawnieni do emerytury mieszanej

W styczniu 2018 r. ukończę 65 lat i będę ubiegał się o emeryturę. Moja żona uprawnienia emerytalne uzyskała 6 lat temu i należne jej świadczenie zostało ustalone częściowo na starych i częściowo na nowych zasadach. Czy istnieje możliwość, aby i moją emeryturę ZUS obliczył na mieszanych zasadach?

NIE. Emerytura mieszana przysługuje bowiem jedynie osobom, które wiek uprawniający do emerytury (niekoniecznie powszechny) ukończyły w latach 2009-2014. Dziś mogą ją otrzymać już tylko nieliczni, którzy nie wystąpili wcześniej o to świadczenie.

Ustawodawca dla celów ustalania uprawnień do emerytury oraz jej wysokości podzielił ubezpieczonych na dwie podstawowe grupy, tj. na urodzonych:

  • przed 1 stycznia 1949 r. i
     
  • po 31 grudnia 1948 r.

Ubezpieczeni należący do pierwszej grupy z założenia mieli/mają ustalaną emeryturę na tzw. starych, a do drugiej na tzw. nowych zasadach, określonych odpowiednio w art. 5326 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną.

Przy czym jednocześnie w art. 183 ustawy emerytalnej przewidziano okres przejściowy, w którym ukończenie wieku uprawniającego do emerytury daje możliwość obliczenia tego świadczenia na tzw. mieszanych zasadach, a więc w odpowiednich procentowo proporcjach częściowo na starych i częściowo na nowych zasadach. Dotyczy to jednak wyłącznie osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które wiek uprawniający do emerytury (powszechnej lub wcześniejszej, np. na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej) ukończyły w latach 2009-2014, a ponadto:

  • nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego lub złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w ofe, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa, oraz
     
  • nie pobrały (choćby za jeden miesiąc) wcześniejszej emerytury przyznanej na podstawie art. 46 lub 50 ustawy emerytalnej.

Żona Czytelnika musiała spełnić te warunki, skoro jej emerytura została obliczona na mieszanych zasadach, inaczej niż sam zainteresowany, który wiek uprawniający do emerytury (powszechnej) ukończy w styczniu 2018 r., a więc poza okresem uzasadniającym analogiczne jak dla żony obliczenie emerytury. Jego świadczenie zostanie w całości obliczone na nowych zasadach.

Uprawnieni do emerytury mieszanej:

- kobiety urodzone w okresie od 1 stycznia 1949 r. do 30 czerwca 1954 r.,
- mężczyźni urodzeni w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 1949 r.,

które/którzy powszechny wiek emerytalny ukończyły/ukończyli w latach 2009-2014, a także

- ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r., którzy w latach 2009-2014 ukończyli wiek uprawniający ich do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.