emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (439) z dnia 1.07.2017

Czy od 1 października 2017 r. ZUS z urzędu zamieni świadczenie przedemerytalne na emeryturę?

Pobieram świadczenie przedemerytalne, które zostało przyznane do 14 października 2018 r., tj. do czasu ukończenia 61 lat i 6 m-cy. Chciałabym jednak przejść na emeryturę od 1 października 2017 r. Czy w tej sprawie muszę złożyć w ZUS stosowny wniosek?

Tak. Osoby, które w dniu 1 października 2017 r. będą miały ustalone prawo do świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego zachowują prawo do tych świadczeń do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Zasada ta dotyczy świadczeń, do których prawo nie ustało przed tym dniem. Powyższe wynika z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy przedemerytalnej i art. 17 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 38).

Przykład

W 2012 r. ZUS ustalił prawo do świadczenia przedemerytalnego kobiecie urodzonej 15 kwietnia 1957 r. Świadczenie zostało przyznane do dnia poprzedzającego osiągnięcie podwyższonego wieku emerytalnego, czyli do 14 października 2018 r. Z dniem 1 października 2017 r. ZUS nie dokona zamiany świadczenia przedemerytalnego na emeryturę - zainteresowana do 14 października 2018 r. zachowa prawo do tego świadczenia.


Osoby, które zachowują prawo do świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego mogą na swój wniosek uzyskać prawo do emerytury przed upływem tego terminu. Oznacza to, że osoby, które ukończą obniżony wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) mogą po 30 września 2017 r. wystąpić z wnioskiem o przyznanie prawa do emerytury, bez oczekiwania na osiągnięcie podwyższonego wieku emerytalnego.

Kalkulatory Kalkulator wieku emerytalnego
dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl
Przykład

Kobieta urodzona 15 października 1957 r. ma ustalone prawo do świadczenia przedemerytalnego do 14 czerwca 2019 r. W dniu 15 października 2017 r. ukończy 60 lat, czyli osiągnie powszechny wiek emerytalny obowiązujący od 1 października br. Z uwagi na to, że spełnia warunek dotyczący wieku, może zgłosić wniosek o ustalenie prawa do emerytury. Nie musi czekać do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego (do 15 czerwca 2019 r.).


Osoby, które spełnią wszystkie warunki do uzyskania świadczenia przedemerytalnego przed 1 października 2017 r. oraz ukończą obniżony wiek emerytalny, mogą po 30 września 2017 r. zgłosić wniosek o świadczenie przedemerytalne. Prawo do świadczenia przedemerytalnego w tym przypadku będzie istniało do dnia poprzedzającego osiągnięcie podwyższonego wieku emerytalnego.

Przykład

Mężczyzna urodzony 20 września 1952 r. spełnił wszystkie warunki do świadczenia przedemerytalnego. W dniu 15 września 2017 r. upłynie okres 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Załóżmy, że do 30 września 2017 r. złoży wniosek o przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego. Zainteresowanemu, pomimo że 1 października 2017 r. spełni warunki do uzyskania emerytury, ZUS przyzna prawo do świadczenia przedemerytalnego do 19 kwietnia 2019 r. (do dnia poprzedzającego osiągnięcie podwyższonego wieku emerytalnego).


Zwracamy uwagę!
Osobom, które zgłoszą wniosek i spełnią warunki do świadczenia przedemerytalnego po 30 września 2017 r., prawo do tego świadczenia zostanie przyznane do dnia osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego obowiązującego od 1 października 2017 r., czyli do ukończenia 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.