emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (430) z dnia 10.02.2017

Dodatek pielęgnacyjny dla emeryta niezdolnego do pracy

Zatrudniamy pracownicę, która od lipca 2013 r. pobiera emeryturę obliczoną w sposób mieszany. Czy z uwagi na ciężką chorobę może uzyskać dodatek pielęgnacyjny do pobieranej emerytury?

Dla osób, które mają ustalone prawo do emerytury oraz zostały uznane za niezdolne do pracy, ustawa emerytalna przewiduje jedynie możliwość ubiegania się o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego. Przysługuje on osobie uprawnionej do emerytury lub renty, która została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia (art. 75 ustawy emerytalnej). Osobie spełniającej obydwa warunki jednocześnie, przyznawany jest tylko jeden dodatek. Dla osób, które ukończyły wiek 75 lat, dodatek pielęgnacyjny jest wypłacany przez ZUS z urzędu. Natomiast osobie całkowicie niezdolnej do pracy oraz do samodzielnej egzystencji dodatek przyznaje się na jej wniosek na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej.

Kwota dodatku pielęgnacyjnego od 1 marca 2016 r. wynosi 208,67 zł i podlega podwyższeniu przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, od miesiąca w którym przeprowadzana jest waloryzacja.

Zasady orzekania o niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz wydawania orzeczeń przez lekarza orzecznika ZUS zostały określone w art. 13-14 ustawy emerytalnej.

Wniosek o dodatek pielęgnacyjny składa osoba zainteresowana albo jej przedstawiciel ustawowy osobiście w jednostce organizacyjnej ZUS lub przesyła za pośrednictwem urzędu pocztowego. Do tego wniosku należy dołączyć:

  • zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie,
     
  • dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji np. karty informacyjne ze szpitala, wyniki badań itp.

Wniosek o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego rozpatruje jednostka, która przyznała i wypłaca świadczenie emerytalno-rentowe.

Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje emerytowi lub renciście przebywającemu w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym. Jeżeli jednak poza tymi placówkami świadczeniobiorca przebywa przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu, to za ten miesiąc dodatek pielęgnacyjny jest wypłacany.

Zwracamy uwagę! Emeryt nieposiadający orzeczenia lekarza orzecznika ZUS może ubiegać się w urzędzie miasta lub gminy właściwym ze względu na miejsce swojego zamieszkania o zasiłek pielęgnacyjny. Jest on przyznawany m.in. osobie niepełnosprawnej legitymującej się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (wydanym przez powiatowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności). Zasiłek ten wynosi 153 zł i nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.

www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.