emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 86 (1336) z dnia 27.10.2016

Obliczenie emerytury znową kwotą bazową po 30 miesiącach pracy

Na emeryturę przeszłam w wieku 55 lat. Mam ją ustaloną wg stażu pracy oraz kwoty bazowej. W trakcie pobierania emerytury cały czas pracuję (nadal) i przeliczam ją co roku doliczając kolejny rok stażu pracy. Obecnie mam ukończone 67 lat. Czy mogę się ubiegać w ZUS o przeliczenie emerytury z nową kwotą bazową? Nadmienię, że pomiędzy 55. a 60. rokiem życia przepracowałam pełne 30 miesięcy. (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1038693)

Ustalanie wysokości emerytury z uwzględnieniem tzw. części socjalnej, wynoszącej 24% kwoty bazowej, dotyczy emerytur obliczanych na starych zasadach. Wysokość tych emerytur ustalana jest z uwzględnieniem części socjalnej oraz części stażowej, zależnej od wymiaru udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych oraz podstawy wymiaru.

Podleganie ubezpieczeniom społecznym po przyznaniu emerytury wcześniejszej przez 30 miesięcy nie stanowi podstawy do przeliczenia tego świadczenia. Ma ono natomiast znaczenie przy obliczaniu wysokości kolejnej emerytury (ustalanej na starych zasadach), przysługującej z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, dla osoby już uprawnionej do emerytury wcześniejszej według starych zasad. W przypadku bowiem przepracowania takiego okresu część socjalna emerytury powszechnej obliczana jest od kwoty bazowej obowiązującej w dacie nabycia prawa do tego świadczenia. Tak wynika z art. 53 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2016 r. poz. 887), zwanej ustawą emerytalną.


Kalkulator wieku emerytalnego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.


W myśl art. 21 ust. 2 pkt 1 ustawy emerytalnej, podstawę wymiaru emerytury dla osoby, która wcześniej miała już ustalone prawo np. do emerytury wcześniejszej, stanowi podstawa wymiaru przyznanego wcześniej świadczenia emerytalnego - w wysokości uwzględniającej rewaloryzację oraz wszystkie kolejne waloryzacje przeprowadzane w okresie przypadającym po ustaleniu wcześniejszej emerytury do terminu przyznania kolejnej emerytury, np. z tytułu ukończenia powszechnego wieku. Tak więc w przypadku pobierania omawianej wcześniejszej emerytury i nabycia uprawnień do emerytury w związku z ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego, ustawodawca nie przewidział możliwości ustalenia podstawy wymiaru z innego okresu w oparciu o nowe zarobki. Z uwagi jednak na podleganie ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym po przyznaniu wcześniejszej emerytury przez okres co najmniej 30 miesięcy, ubezpieczeni mogą liczyć na ustalenie wysokości nowego świadczenia w korzystniejszy sposób (art. 53 ust. 4 ustawy emerytalnej).

Co ważne, z możliwości ustalenia emerytury według starych zasad mogli/mogą skorzystać ubezpieczeni urodzeni:

  • przed 1949 r.,
     
  • po 1948 r. spełniający warunki do obliczenia emerytury na mieszanych zasadach.

Z informacji podanych przez zainteresowaną trudno ocenić, jakie świadczenie obecnie pobiera (emeryturę wcześniejszą ustaloną według starych zasad czy emeryturę powszechną ustaloną według starych, mieszanych albo nowych zasad) oraz rok jej urodzenia. Wskazanie, że przelicza świadczenie co roku sugeruje, że pobierana emerytura obliczona została według nowych albo mieszanych zasad.

Z kolei pobieranie emerytury wcześniejszej wykluczałoby ustalenie emerytury na mieszanych zasadach. Podając, że ma ukończone 67 lat, równie dobrze może być osobą urodzoną jeszcze w 1948 r., jak i w 1949 r.

Pewne jest, że pytająca nie może ubiegać się o przeliczenie emerytury z nową kwotą bazową, bowiem ustawodawca nie przewidział takiej możliwości. Gdyby jednak była ona osobą urodzoną po 1948 r. i miała prawo do emerytury mieszanej albo urodziła się przed 1949 r. i miała prawo do starej emerytury, to w związku z przepracowaniem 30 miesięcy po przyznaniu emerytury wcześniejszej, część socjalna przysługującej jej emerytury powszechnej w myśl starych zasad powinna być obliczona od kwoty bazowej obowiązującej w dacie nabycia uprawnień do tego świadczenia.

Wpływ podlegania ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym po przyznaniu wcześniejszej emerytury przez okres co najmniej 30 miesięcy na wysokość emerytury powszechnej

Podleganie ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniu emerytalnemu oraz rentowym przez 30 miesięcy po przyznaniu renty z tytułu niezdolności do pracy albo emerytury wcześniejszej podniesie wysokość emerytury powszechnej poprzez obliczenie części socjalnej tego świadczenia od aktualnej kwoty bazowej. Przy czym dotyczy to emerytury powszechnej, której wysokość obliczona została w oparciu o stare zasady albo według mieszanego sposobu.

www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.