emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (399) z dnia 1.11.2015

Przeliczenie wysokości emerytury z tytułu wykonywania zatrudnienia po przyznaniu świadczenia

Naszej pracownicy w 2014 r. ZUS przyznał prawo do emerytury mieszanej. Kwota emerytury została ustalona w wysokości, odpowiednio 20% obliczone według "starych" zasad i 80% według nowych zasad. W chwili obecnej ponownie podjęła ona pracę. W jaki sposób zostanie podwyższona emerytura z tytułu tego zatrudnienia? Kiedy należy zgłosić wniosek?

Przepisy ustawy emerytalnej przewidują możliwość ponownego obliczenia wysokości emerytury ustalonej według nowych zasad na warunkach określonych w art. 108 ustawy emerytalnej. Osobom, którym przyznano prawo do emerytury w powszechnym wieku emerytalnym lub emerytury wcześniejszej i które podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym po przyznaniu emerytury, wysokość świadczenia ulega przeliczeniu na wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

  Przykład  

W styczniu 2014 r. ZUS przyznał prawo do emerytury kobiecie, która ukończyła powszechny wiek emerytalny. Zainteresowana w marcu 2014 r. ponownie podjęła zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, które nadal kontynuuje. W marcu 2015 r. zgłosiła wniosek o ponowne obliczenie emerytury. ZUS dokonał przeliczenia wysokości emerytury w trybie art. 108 ustawy emerytalnej, tj. po upływie roku kalendarzowego.


Warunek ustania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, wymagany do ponownego ustalenia wysokości emerytury, uznaje się za spełniony wówczas, gdy w dniu zgłoszenia wniosku wnioskodawca nie pozostawał w tych ubezpieczeniach.

  Przykład  

W marcu 2015 r. ZUS przyznał prawo do emerytury mężczyźnie, który ukończył powszechny wiek emerytalny.

Od 1 maja do 31 lipca 2015 r. zainteresowany wykonywał zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia zawartej na ten okres. Od 1 sierpnia do 30 listopada 2015 r. zawarł kolejną umowę zlecenia. Umowy te stanowią dla emeryta tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych.

W dniu 1 września 2015 r. emeryt zgłosił wniosek o ponowne obliczenie wysokości emerytury poprzez doliczenie okresu ubezpieczenia (opłacania składek) z pierwszej umowy. ZUS odmówił ponownego przeliczenia emerytury z uwagi na to, że w dniu zgłoszenia wniosku zainteresowany pozostawał w ubezpieczeniu. Przeliczenie może nastąpić nie wcześniej niż w grudniu 2015 r.


Ponowne ustalenie wysokości emerytury, w myśl zasad określonych w art. 108 ustawy emerytalnej, polega na powiększeniu emerytury o kwotę wynikającą z podzielenia składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego po dniu ustalenia prawa do emerytury, z uwzględnieniem waloryzacji składek, przez wyrażone w miesiącach średnie dalsze trwanie życia ustalone dla wieku ubezpieczonego w dniu złożenia wniosku o przeliczenie wysokości emerytury. Podstawę obliczenia emerytury stanowi kwota składek zewidencjonowanych od miesiąca, od którego została podjęta wypłata emerytury po raz pierwszy do miesiąca poprzedzającego miesiąc zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury. Wyżej opisane zasady podwyższania stosuje się do emerytur obliczonych według nowych zasad lub według mieszanego sposobu.

Ważne: Wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury przez doliczenie nieuwzględnionych w dotychczasowej wysokości okresów składkowych i nieskładkowych przypadających przed przyznaniem emerytury można zgłosić w dowolnym czasie.

W sytuacji, gdy osoba zainteresowana będzie ubiegała się o uwzględnienie okresów przebytych przed dniem 1 stycznia 1999 r., wówczas okresy te będą miały wpływ na wysokość obliczonego kapitału początkowego, a tym samym na wysokość emerytury obliczonej według nowych zasad oraz emerytury obliczonej według mieszanego sposobu. Natomiast okresy przebyte po 31 grudnia 1998 r., a przed przyznaniem emerytury, będą miały bezpośredni wpływ na wysokość emerytury obliczonej według nowych zasad.

www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.