emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (396) z dnia 10.09.2015

Przeliczenie wcześniejszej emerytury w przypadku wykonywania pracy po jej przyznaniu

Od 1997 r. pobieram wcześniejszą emeryturę. Po jej przyznaniu pracowałem jeszcze do 31 października 1998 r. Czy zgodnie z nowym przepisem art. 55a ustawy emerytalnej mogę ubiegać się o przeliczenie emerytury?

Nie. Ubezpieczeni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. spełniający warunki do uzyskania emerytury na podstawie art. 27 ustawy emerytalnej, czyli po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego i udokumentowaniu co najmniej 20 lat składkowych i nieskładkowych w przypadku kobiet oraz 25 lat w przypadku mężczyzn, mogą wystąpić o obliczenie emerytury "po nowemu", jeżeli:

  • kontynuowali ubezpieczenia emerytalne i rentowe po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego,
     
  • wystąpili z wnioskiem o emeryturę po raz pierwszy po 31 grudnia 2008 r.

Tak stanowi art. 55 ustawy emerytalnej.

Emerytura zostanie obliczona w myśl art. 26 ustawy emerytalnej, czyli "po nowemu" tylko wtedy, gdy jest wyższa od emerytury obliczonej zgodnie z art. 53 tej ustawy, tj. według dotychczasowych zasad. Oznacza to, że ZUS podejmie wypłatę świadczenia ustalonego na nowych zasadach, jeśli będzie korzystniejsze kwotowo od obecnie pobieranego.

Od 1 maja 2015 r. wszedł w życie przepis art. 55a ustawy emerytalnej umożliwiający wystąpienie z wnioskiem o przeliczenie świadczenia na nowych zasadach również osobom, które pobierały wcześniejszą emeryturę. Dotyczy on osób, które w obniżonym wieku uzyskały prawo do wcześniejszej emerytury i kontynuowały ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego wystąpiły z kolejnym wnioskiem.

Ważne: Ponowne obliczenie emerytury przyznanej na podstawie art. 27 ustawy emerytalnej według nowych zasad może nastąpić tylko na wniosek osoby zainteresowanej.

W sytuacji, gdy z wnioskiem wystąpi osoba pobierająca wcześniejszą emeryturę, wówczas podstawa obliczenia emerytury "po nowemu" podlega obniżeniu o sumę kwot wcześniejszej emerytury wypłaconej przed zgłoszeniem wniosku o ponowne ustalenie emerytury zgodnie z art. 55a w związku z art. 55 ustawy emerytalnej. Od podstawy obliczenia emerytury odejmuje się kwoty przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Prawo do obliczenia emerytury według nowych zasad przysługuje osobie, która podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Ponieważ przedmiotowe ubezpieczenia obowiązują od 1 stycznia 1999 r., osoby, które zakończyły opłacanie składek (zatrudnienie) przed tą datą nie podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a tym samym (tak jak Czytelnik) nie spełniają warunków do ustalenia wysokości emerytury zgodnie z art. 55 ustawy emerytalnej.

  Przykład  

W lipcu 2015 r. z wnioskiem o ustalenie emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (art. 27 ustawy emerytalnej) wystąpiła 73-letnia kobieta. Zainteresowana od marca 1997 r. uprawniona jest do wcześniejszej emerytury, natomiast zatrudnienie kontynuowała do 31 grudnia 1997 r. ZUS wydał decyzję odmawiającą obliczenia emerytury w myśl przepisów art. 55a w związku z art. 55 ustawy emerytalnej. Wnioskodawczyni nie spełniła warunku kontynuowania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, bowiem takim ubezpieczeniom nie podlegała.


Jak wyjaśnia ZUS, warunek kontynuowania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie jest spełniony również w sytuacji, gdy objęcie ww. ubezpieczeniami nastąpiło po raz pierwszy dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego.

  Przykład  

W czerwcu 2015 r. wniosek o ustalenie emerytury w oparciu o art. 27 ustawy emerytalnej zgłosił ubezpieczony urodzony w 1932 r. Od 1992 r. ma on ustalone prawo do wcześniejszej emerytury. Wiek emerytalny 65 lat zainteresowany osiągnął w 1997 r. W październiku 1998 r. podjął ponownie zatrudnienie, które kontynuował do 31 grudnia 2000 r. ZUS odmówił przeliczenia świadczenia na nowych zasadach, zgodnie z art. 55 i 55a ustawy emerytalnej, ponieważ wnioskodawca został objęty ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym po raz pierwszy dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego (nie spełnia warunku kontynuowania tych ubezpieczeń po osiągnięciu wieku emerytalnego).

www.EmeryturyiRenty.pl - Emerytury:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

sierpień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.