emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 58 (1724) z dnia 20.07.2020

Praca na świadczeniu rehabilitacyjnym zabroniona, ale na rencie dozwolona

Jestem uprawniona do świadczenia rehabilitacyjnego, które pobieram z ZUS po ustaniu zatrudnienia. Ponieważ mimo leczenia i rehabilitacji nie odzyskałam jeszcze zdolności do pracy, za radą lekarza prowadzącego moje leczenie będę ubiegała się o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Czy po jej przyznaniu, tak jak na świadczeniu rehabilitacyjnym, nie będę mogła podjąć żadnej pracy?

NIE. W przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy nie obowiązuje zakaz wykonywania pracy zarobkowej, tak jak ma to miejsce w przypadku świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli jednak z tego tytułu Czytelniczka będzie uzyskiwała przychody w wysokości przekraczającej ustalone przez ustawodawcę limity, wysokość wypłacanej renty może ulec zmniejszeniu albo prawo do renty może ulec zawieszeniu.

Do świadczenia rehabilitacyjnego ma odpowiednie zastosowanie art. 17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870), zwanej ustawą zasiłkową, o czym stanowi art. 22 tej ustawy. Dlatego ubezpieczony traci prawo do świadczenia rehabilitacyjnego za miesiąc kalendarzowy, w którym wykonywał pracę zarobkową albo wykorzystywał okres, na który świadczenie zostało przyznane, niezgodnie z jego celem.

Dla osób uprawnionych do renty z tytułu niezdolności do pracy (niezależnie czy niezdolność ta jest tylko częściowa czy całkowita), ustawodawca nie przewidział zakazu aktywności zawodowej. Jednak za sprawą art. 103 ust. 1 i art. 104 ustawy emerytalnej wprowadził limity przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz z tytułu tzw. służby mundurowej, tj.:

  • dolny - wynoszący 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS i
     
  • górny - odpowiadający 130% wskazanego wyżej przeciętnego wynagrodzenia.

Zmieniają się one cztery razy w roku, tj. z dniem 1 marca, 1 czerwca, 1 września i 1 grudnia. W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. wynoszą one miesięcznie odpowiednio:

  • 3.732,10 zł i
     
  • 6.931,00 zł.

Ich przekroczenie skutkuje odpowiednio:

  • stosownym zmniejszeniem wysokości świadczenia lub
     
  • zawieszeniem prawa do świadczenia.


Aktualne limity przychodu dla emerytów i rencistów dostępne są w serwisie www.wskazniki.gofin.pl.


O ile więc w okresie należnego świadczenia rehabilitacyjnego Czytelniczka nie miała możliwości wykonywania pracy (bez ryzyka utraty prawa do świadczenia), na rencie z tytułu niezdolności do pracy, jeśli zostanie jej przyznana, będzie mogła być aktywna zawodowo (z zastrzeżeniem jw.).

www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.