Gazeta Podatkowa nr 58 (1724) z dnia 20.07.2020
Praca na świadczeniu rehabilitacyjnym zabroniona, ale na rencie dozwolona
Jestem uprawniona do świadczenia rehabilitacyjnego, które pobieram z ZUS po ustaniu zatrudnienia. Ponieważ mimo leczenia i rehabilitacji nie odzyskałam jeszcze zdolności do pracy, za radą lekarza prowadzącego moje leczenie będę ubiegała się o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Czy po jej przyznaniu, tak jak na świadczeniu rehabilitacyjnym, nie będę mogła podjąć żadnej pracy?
NIE. W przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy nie obowiązuje zakaz wykonywania pracy zarobkowej, tak jak ma to miejsce w przypadku świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli jednak z tego tytułu Czytelniczka będzie uzyskiwała przychody w wysokości przekraczającej ustalone przez ustawodawcę limity, wysokość wypłacanej renty może ulec zmniejszeniu albo prawo do renty może ulec zawieszeniu.
Do świadczenia rehabilitacyjnego ma odpowiednie zastosowanie art. 17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870), zwanej ustawą zasiłkową, o czym stanowi art. 22 tej ustawy. Dlatego ubezpieczony traci prawo do świadczenia rehabilitacyjnego za miesiąc kalendarzowy, w którym wykonywał pracę zarobkową albo wykorzystywał okres, na który świadczenie zostało przyznane, niezgodnie z jego celem.
Dla osób uprawnionych do renty z tytułu niezdolności do pracy (niezależnie czy niezdolność ta jest tylko częściowa czy całkowita), ustawodawca nie przewidział zakazu aktywności zawodowej. Jednak za sprawą art. 103 ust. 1 i art. 104 ustawy emerytalnej wprowadził limity przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz z tytułu tzw. służby mundurowej, tj.:
- dolny - wynoszący 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS i
- górny - odpowiadający 130% wskazanego wyżej przeciętnego wynagrodzenia.
Zmieniają się one cztery razy w roku, tj. z dniem 1 marca, 1 czerwca, 1 września i 1 grudnia. W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. wynoszą one miesięcznie odpowiednio:
- 3.732,10 zł i
- 6.931,00 zł.
Ich przekroczenie skutkuje odpowiednio:
- stosownym zmniejszeniem wysokości świadczenia lub
- zawieszeniem prawa do świadczenia.
Aktualne limity przychodu dla emerytów i rencistów dostępne są w serwisie www.wskazniki.gofin.pl.
O ile więc w okresie należnego świadczenia rehabilitacyjnego Czytelniczka nie miała możliwości wykonywania pracy (bez ryzyka utraty prawa do świadczenia), na rencie z tytułu niezdolności do pracy, jeśli zostanie jej przyznana, będzie mogła być aktywna zawodowo (z zastrzeżeniem jw.).
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|