emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 30 (1696) z dnia 14.04.2020

Wniosek o rentę pracownika, który nie przebywa na zwolnieniu lekarskim

Pracownik zgłosił, że zamierza wystąpić z wnioskiem o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Nie przebywa jednak obecnie na zwolnieniu lekarskim. Czy w tej sytuacji ma szansę na uzyskanie renty? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1271188)

TAK, jeżeli spełni określone przez ustawodawcę warunki.

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który:

  • jest niezdolny do pracy,
     
  • ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy, w zależności od wieku ubezpieczonego w momencie powstania niezdolności do pracy wynoszący odpowiednio rok, 2, 3 lub 4 lata, albo 5 lat w ciągu ostatniego 10-lecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy,
     
  • stał się niezdolny do pracy we wskazanych przez ustawodawcę okresach (w tym m.in. w okresie ubezpieczenia) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów,
     
  • nie ma ustalonego prawa do emerytury z FUS lub nie spełnia warunków do jej uzyskania.

Szczegółowo kwestię tę reguluje art. 57, z uwzględnieniem art. 58 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2020 r. poz. 53 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną.

Jak już wskazano, dla celów nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy wymagana jest niezdolność do pracy ubezpieczonego (patrz ramka). Z reguły faktycznie o świadczenie to ubiegają się osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim i/lub korzystające z innych świadczeń należnych z tytułu niezdolności do pracy, tj. np. z wynagrodzenia chorobowego i/lub zasiłku chorobowego. Nie oznacza to jednak, że jest to warunek niezbędny do przyznania renty. Ustawodawca jedynie zastrzegł, iż w przypadku, gdy ubezpieczony pobiera zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wypłacane na podstawie przepisów Kodeksu pracy, prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy (które, co do zasady, powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa) należne jest od dnia zaprzestania pobierania tego zasiłku, świadczenia lub wynagrodzenia (art. 100 ustawy emerytalnej).

Warto również dodać, iż korzystanie z zasiłku chorobowego, a nawet wyczerpanie pełnego okresu zasiłkowego wymagane jest od osób ubiegających się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

Niezdolność do pracy dla celów rentowych

Oceny niezdolności do pracy, jej stopnia oraz ustalenia:

- daty powstania niezdolności do pracy,
- trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do pracy,
- związku przyczynowego niezdolności do pracy lub śmierci z określonymi okolicznościami,
- trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do samodzielnej egzystencji,
- celowości przekwalifikowania zawodowego,

dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik lub - w drugiej instancji - komisja lekarska ZUS, na zasadach określonych w rozdziale 3 działu I ustawy emerytalnej oraz wydanym w tej sprawie rozporządzeniu Ministra Polityki Społecznej (Dz. U. z 2004 r. nr 273, poz. 2711 ze zm.).

www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.