Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (500) z dnia 10.01.2020
Renta rodzinna dla osoby, która osiągnęła wiek 25 lat będąc na ostatnim roku studiów podyplomowych
Przez kilka lat otrzymywałam z ZUS rentę rodzinną po zmarłym ojcu. W lutym 2019 r. ukończyłam 24 lata, będąc na ostatnim roku studiów magisterskich. Od października 2019 r. rozpoczęłam roczne studia podyplomowe. Uzyskałam informację, że nie będzie mi już przysługiwała renta rodzinna, nie składałam więc w ZUS wniosku w tej sprawie. Czy faktycznie nie powinnam była ubiegać się o wypłatę tego świadczenia?
W myśl art. 68 ustawy emerytalnej, prawo do renty rodzinnej dla dziecka, które ukończyło 16 lat, przysługuje do ukończenia nauki w szkole, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów. Zgodnie z dotychczasowym stanowiskiem ZUS, nauka na ostatnim roku studiów w szkole wyższej nie ma odniesienia do nauki na studiach podyplomowych. Studia wyższe i podyplomowe to inna forma kształcenia, natomiast renta rodzinna ma umożliwić ukończenie nauki, a nie finansowanie kolejnych szkoleń po nabyciu kwalifikacji przez świadczeniobiorcę. Tym samym ZUS odmawiał wypłaty rent rodzinnych osobom, które kontynuowały naukę na studiach podyplomowych po ukończeniu 25 lat. Takiego stanowiska nie podzielił Sąd Najwyższy w uchwale z 25 września 2019 r. podjętej w składzie siedmiu sędziów (sygn. akt III UZP 6/19), stwierdzając, że: "Osobie, która osiągnęła 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów podyplomowych, przedłuża się prawo do renty rodzinnej do zakończenia tego roku studiów (...).".
Wysokości świadczeń emerytalno-rentowych podajemy w serwisie www.wskazniki.gofin.pl |
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do powołanej uchwały uznał, że: "(...) przepisy prawa ubezpieczeń społecznych w sposób autonomiczny - na użytek ustalania uprawnień do świadczeń finansowanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - definiują pojęcie »studiów«. To zaś oznacza, że forma kształcenia szkolnego określana mianem »studiów podyplomowych«, która w rozumieniu przepisów określających ustrój szkolnictwa wyższego nie jest uznawana za »studia«, uprawnia dziecko do pobierania renty rodzinnej wedle takich samych zasad, jak odbywanie »zwykłych« studiów. (...)".
Osoba, o której mowa w pytaniu, w roku akademickim 2018/2019 ukończyła 24 lata, będąc na ostatnim roku studiów magisterskich. Od października 2019 r. podjęła roczne studia podyplomowe, w trakcie których ukończyła 25 lat. Biorąc pod uwagę ww. uchwałę Sądu Najwyższego, należałoby przyjąć, że była ona uprawniona do renty rodzinnej. Obecnie może więc wnioskować o jej przyznanie. ZUS przyzna to świadczenie nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek (art. 129 ust. 1 ustawy emerytalnej).
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|