Gazeta Podatkowa nr 92 (1654) z dnia 18.11.2019
Tryb ustalania prawa do renty
Złożyłem wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik ZUS podczas badania poinformował mnie, że decyzja o rencie przyjdzie pocztą. Po 2 tygodniach zamiast decyzji otrzymałem orzeczenie tego lekarza stwierdzające, że jestem całkowicie niezdolny do pracy okresowo do 31 października 2020 r. od konkretnej daty dziennej. Z orzeczenia nie wynika jednak, czy mam przyznane świadczenie. Wraz z wnioskiem o rentę złożyłem wszystkie dokumenty, w tym świadectwa pracy. Czy wydane przez ZUS orzeczenie wystarczy, żeby była płacona renta, czy wymagany jest jeszcze jakiś dokument?
Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje po spełnieniu warunków dotyczących istnienia niezdolności do pracy i jej powstania w okresach wymienionych przez ustawodawcę albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów, udokumentowania wymiaru okresu składkowego i nieskładkowego odpowiedniego do wieku, w którym ubezpieczony stał się niezdolny do pracy. Ponadto, aby nabyć prawo do renty, ubezpieczony nie może mieć ustalonego prawa do emerytury z FUS lub spełniać warunków do jej uzyskania. Przesłanki te wynikają z art. 57, 58 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną. Oceny niezdolności do pracy, jej stopnia oraz ustalenia daty powstania niezdolności do pracy, trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do pracy, dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik ZUS w I instancji, a komisja lekarska tego organu w II instancji.
Od orzeczenia lekarza orzecznika osobie zainteresowanej przysługuje bowiem sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS, w ciągu 14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia. Natomiast Prezes ZUS, w terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika, może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia i przekazać sprawę do rozpatrzenia komisji lekarskiej.
Orzeczenie lekarza orzecznika, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub co do którego nie zgłoszono zarzutu wadliwości, albo orzeczenie komisji lekarskiej, stanowi dla organu rentowego podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczeń.
Skoro Czytelnik wraz z wnioskiem o rentę z tytułu niezdolności do pracy złożył wszystkie posiadane dokumenty, to zakładając, że nie będzie on korzystał z możliwości złożenia sprzeciwu od doręczonego mu orzeczenia lekarza orzecznika, jak również Prezes ZUS nie zgłosi zarzutu wadliwości tego orzeczenia, będzie ono stanowiło dla organu rentowego podstawę do wydania decyzji w sprawie renty. W oparciu zatem o wydane orzeczenie organ rentowy sprawdzi, czy Czytelnik spełnia warunki do otrzymania renty, a tym samym do jej wypłaty. Po zakończonym postępowaniu wyda i doręczy Czytelnikowi decyzję w sprawie renty.
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.09.2024 (wtorek)
16.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|