Gazeta Podatkowa nr 84 (1646) z dnia 21.10.2019
Zaświadczenie ERP-7 do wniosku o rentę rodzinną
Pod koniec września 2019 r. zmarł jeden z naszych pracowników. Chcę przygotować zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na formularzu Rp-7, żeby żona zmarłego pracownika mogła zanieść ten dokument do ZUS w celu otrzymania renty rodzinnej. Za jaki okres wsteczny powinnam przygotować to zaświadczenie? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1244634)
Przygotowując obecnie zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu uczestniczka forum powinna wykorzystać formularz ERP-7, który od dłuższego czasu zastąpił druk ZUS Rp-7. Za pomocą wskazanych formularzy przede wszystkim pracodawca, jak również następca prawny pracodawcy, wystawia zaświadczenie potwierdzające okres zatrudnienia w ramach stosunku pracy oraz wartości osiągniętego wynagrodzenia przez pracownika.
Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu jest dokumentem, na podstawie którego ZUS ustala podstawę wymiaru:
- renty z tytułu niezdolności do pracy oraz
- emerytury przyznawanej na starych zasadach, a także
- kapitału początkowego (w oparciu o przebieg ubezpieczenia przypadający do 31 grudnia 1998 r.), gdy oblicza wysokość emerytury (powszechnej lub wcześniejszej) według nowych zasad.
O wysokości wymienionych świadczeń decyduje m.in. wysokość wynagrodzeń z poszczególnych lat wskazanych do ustalenia podstawy ich wymiaru. Ważne jest zatem prawidłowe wystawienie zaświadczenia.
Z kolei renta rodzinna to świadczenie będące pochodną któregoś z wymienionych wyżej świadczeń. Przysługuje ona uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Wynosi ona dla:
- jednej osoby uprawnionej - 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,
- dwóch osób uprawnionych - 90% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu,
- trzech lub więcej osób uprawnionych - 95% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.
Za kwotę świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, uważa się kwotę emerytury, z zastrzeżeniem określonym przez ustawodawcę, lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się bowiem, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy. Mowa o tym w art. 65 i art. 73 ust. 1-2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną.
Dla celów obliczenia wysokości renty rodzinnej organ rentowy w pierwszej kolejności będzie musiał ustalić czy zmarły pracownik (w dacie śmierci) spełniał warunki do świadczenia emerytalno-rentowego, a następnie ustalić jego wysokość. Jeśli więc zmarły spełniałby warunki do:
- renty z tytułu niezdolności do pracy lub starej emerytury, to niezbędne będzie zaświadczenie dokumentujące wysokość osiągniętego wynagrodzenia z przebiegu całego okresu ubezpieczenia,
- emerytury według nowych zasad, wystarczające będzie zaświadczenie dokumentujące wysokość osiągniętego wynagrodzenia z okresu przypadającego przed 1 stycznia 1999 r.
Ponieważ na etapie sporządzania omawianego zaświadczenia nie wiadomo, do jakiego świadczenia emerytalno-rentowego zmarły spełniałby warunki, uczestniczka forum powinna wystawić takie zaświadczenie, wykazując w nim cały okres zatrudnienia zmarłego pracownika. Przy czym wystawienie samego zaświadczenia to za mało. W zaistniałych okolicznościach na uczestniczce forum ciąży ponadto obowiązek poinformowania bezzwłocznie, po śmierci pracownika, pozostałej po nim rodziny o warunkach uzyskania renty rodzinnej oraz przygotowania wniosku o rentę i przedłożenia go organowi rentowemu. Zakres obowiązków pracodawcy i płatnika składek szczegółowo określa art. 125 i 125a ustawy emerytalnej (patrz ramka).
Pracodawcy obowiązani są do:
Płatnik składek jest zobowiązany m.in. do wystawienia zaświadczenia o wysokości przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, wypłaconego za okresy, za które przychód ten przysługuje, a także o wysokości wypłaconych wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, świadczeń i zasiłków oraz innych należności, o których mowa w art. 15 ust. 3 ustawy emerytalnej. |
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|