Gazeta Podatkowa nr 59 (1516) z dnia 23.07.2018
Kapitał początkowy bez wpływu na wysokość renty
Ubiegam się o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Jestem już po badaniu przez lekarza orzecznika ZUS, który stwierdził, iż jestem częściowo niezdolna do pracy. Przed 1999 r. pracowałam tylko przez kilka miesięcy i to za najniższym wynagrodzeniem. W efekcie mój kapitał początkowy okazał się bardzo niski. Czy będzie on brany pod uwagę przy ustalaniu wysokości należnej mi renty?
NIE. Kapitał początkowy nie jest brany pod uwagę przy obliczaniu wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy, która uzależniona jest od wartości kwoty bazowej, podstawy wymiaru renty oraz wymiaru udokumentowanego okresu składkowego i nieskładkowego.
Renta ta dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy wynosi:
- 24% kwoty bazowej oraz
- po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,
- po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych, uwzględnianych w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 okresów składkowych,
- po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista osiągnąłby wiek emerytalny 60 lat.
Natomiast dla osoby częściowo niezdolnej do pracy renta wynosi 75% renty obliczonej dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy.
Kwestię tę reguluje art. 62 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270), zwanej ustawą emerytalną, która jednocześnie w art. 15 precyzuje w jaki sposób ustala się podstawę wymiaru renty. Stanowi ją przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne na podstawie przepisów prawa polskiego w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o rentę lub 20 lat kalendarzowych przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku, wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu.
Nie ma tu zatem mowy o kapitale początkowym, który będzie miał znaczenie dopiero przy ustalaniu Czytelniczce emerytury, która (jako dla ubezpieczonej urodzonej po 31 grudnia 1948 r.) zostanie obliczona na tzw. nowych zasadach.
Kapitał początkowy składową emerytury obliczanej na tzw. nowych zasadach Podstawę obliczenia takiej emerytury z założenia stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz kwot środków zewidencjonowanych na subkoncie. |
www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.10.2024 (czwartek)
15.10.2024 (wtorek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|