emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (423) z dnia 1.11.2016

Ustalenie podstawy wymiaru renty dla osoby pobierającej wcześniej świadczenie przedemerytalne

Od 2012 r. pobieram świadczenie przedemerytalne. Dodatkowo od 2 lat pracuję na 1/2 etatu. Obecnie przebywam na zasiłku chorobowym i prawdopodobnie będę ubiegał się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. W jaki sposób zostanie ona obliczona?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie warunki określone w art. 57 ustawy emerytalnej, tj.: jest niezdolny do pracy, ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy oraz jego niezdolność do pracy powstała w okresach wskazanych przepisami ustawy emerytalnej albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ich ustania. Z tym że ten ostatni warunek nie jest wymagany od ubezpieczonego, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy. Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne posiada wymagany przepisami staż pracy, zatem dla nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy pozostaje spełnienie dwóch pierwszych kryteriów.

Podstawę wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy ZUS może ustalić poprzez przyjęcie:

  • zarobków z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o rentę,
     
  • zarobków z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych na przestrzeni całego ubezpieczenia przypadających przed rokiem zgłoszenia wniosku o rentę.

Jeżeli świadczenie przedemerytalne zostało przyznane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2003 r. nr 58, poz. 514 z późn. zm.), to do ustalenia wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy nie można przyjąć zwaloryzowanej podstawy wymiaru "hipotetycznej" emerytury ustalonej dla potrzeb wyliczenia świadczenia przedemerytalnego. W myśl przepisów tej ustawy było ono obliczane jako pochodna udokumentowanych okresów składkowych i nieskładkowych oraz wysokości osiąganych wynagrodzeń.

Natomiast świadczenia przedemerytalne przyznawane zgodnie z ustawą z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 170 z późn. zm.) wypłacane są w formie kwoty ryczałtowej, czyli dla wszystkich w tej samej wysokości, bez względu na staż pracy i wysokość uzyskiwanych wynagrodzeń.

W przypadku osób, którym świadczenie przedemerytalne przyznano w oparciu o przepisy ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, podstawa wymiaru renty może zostać ustalona w myśl w art. 15 ustawy emerytalnej, tj. na podstawie zasad przewidzianych dla świadczeń przyznawanych po raz pierwszy. Oznacza to, że do ustalenia podstawy wymiaru można przyjąć zarobki z kolejnych 10 lat kalendarzowych z ostatniego dwudziestolecia lub 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok zgłoszenia wniosku o rentę. Przy czym mogą to być inne zarobki niż przyjęte do obliczenia podstawy wymiaru poprzedniego świadczenia (przedemerytalnego), albo te same, o ile spełniają warunki określone w art. 15 ustawy emerytalnej.

Zarobki wskazane do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia przedemerytalnego mogą być przyjęte do podstawy wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli nie są uzyskane z okresu krótszego niż 10 lat kalendarzowych i nie wykraczają poza dwudziestolecie poprzedzające rok zgłoszenia wniosku o rentę.

Obliczenie podstawy wymiaru renty na podstawie ww. zasad oznacza, że jej wysokość zostanie ustalona od kwoty bazowej obowiązującej w dacie zgłoszenia wniosku o to świadczenie.

Dla grupy osób pobierających świadczenie przedemerytalne na podstawie ustawy o świadczeniach przedemerytalnych, podstawę wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy także ustala się zgodnie z zasadami określonymi w art. 15 ustawy emerytalnej. Dlatego też ustawa ta nakłada na osoby ubiegające się o świadczenie przedemerytalne obowiązek zgromadzenia dokumentacji dotyczącej uzyskiwanych wynagrodzeń za poszczególne lata kalendarzowe już w chwili zgłoszenia wniosku o świadczenie przedemerytalne.

Zwracamy uwagę! Wynagrodzenie uzyskane z tytułu zatrudnienia po przyznaniu świadczenia przedemerytalnego może zostać przyjęte do ustalenia podstawy wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli spełnia warunki ustalone w art. 15 ustawy emerytalnej oraz jest korzystne dla ubezpieczonego.

www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

WSKAŹNIKI

Bieżące wskaźniki wraz z archiwum

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.