emerytury, renty, świadczenia przedemerytalne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 41 (1707) z dnia 21.05.2020

Renta socjalna także dla cudzoziemca

Moja córka zaręczyła się z cudzoziemcem. Od kilku miesięcy mieszkają razem w Polsce, jednak on nie może znaleźć pracy ze względu na swoją niepełnosprawność (jako nastolatek uległ wypadkowi, w wyniku którego doznał poważnego urazu kręgosłupa). Czy to prawda, że mimo iż nie jest obywatelem Polski, mógłby ubiegać się o rentę socjalną?

TAK, jednak przyznanie mu tego świadczenia uzależnione jest od spełnienia określonych przez ustawodawcę warunków ogólnych oraz tych przewidzianych dla cudzoziemców.

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

  • przed ukończeniem 18. roku życia, albo
     
  • w trakcie:
     
    • nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia lub
       
    • kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Stanowi o tym art. 4 ust. 1 ustawy o rencie socjalnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1455 ze zm.), która jednocześnie przewiduje możliwość korzystania z prawa do tego świadczenia nie tylko przez osoby posiadające obywatelstwo polskie zamieszkujące na terytorium naszego kraju, ale i przez cudzoziemców spełniających warunki określone w art. 2 pkt 2-4 tej ustawy (patrz tabela).

Narzeczony córki Czytelniczki, jako cudzoziemiec, aby uzyskać rentę socjalną, zgodnie z wyjaśnieniami ZUS, zawartymi na stronie www.zus.pl, musiałby zatem:

  • mieć kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy", albo
     
  • mieszkać w Polsce i posiadać odpowiednio:
     
    • zezwolenie na pobyt stały,
       
    • status uchodźcy albo ochrony uzupełniającej,
       
    • zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego w Unii Europejskiej, bądź też
       
    • prawo pobytu lub prawo do stałego pobytu i być obywatelem albo należeć do rodziny obywatela Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii.

Osoby uprawnione do uzyskania renty socjalnej

» osoby posiadające obywatelstwo polskie zamieszkujące na terytorium RP,
a także
» cudzoziemcy zamieszkujący na terytorium RP na podstawie:
- zezwolenia na pobyt stały,
- zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
- zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z:
okolicznościami, o których mowa w art. 127 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy o cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r. poz. 35), lub
uzyskaniem w RP statusu uchodźcy albo ochrony uzupełniającej,
» cudzoziemcy posiadający kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy", z wyłączeniem obywateli państw trzecich:
- z zezwoleniem na pracę na terytorium państwa członkowskiego na okres nieprzekraczający 6 miesięcy,
- przyjętych w celu podjęcia studiów lub pracy sezonowej,
- mających prawo do wykonywania pracy na podstawie wizy,
» obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkowie ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy o wjeździe na terytorium RP, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich UE i członków ich rodzin (Dz. U. z 2019 r. poz. 293):
- posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu oraz
- mający miejsce zamieszkania
na terytorium RP.

www.EmeryturyiRenty.pl - Renty:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.VademecumKadrowego.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.